Skóra w niebezpieczeństwie. Trend z TikToka, który może nieźle zaszkodzić

2024-11-15 14:36

W świecie beauty innowacje i kreatywność są cenione, ale nie wszystkie trendy są korzystne dla naszej skóry. Niedawno TikTok spopularyzował pozornie prosty trick, który może jednak wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Mowa o tzw. SPF Cocktailing, czyli łączeniu kremu nawilżającego z filtrem przeciwsłonecznym.

Skóra w niebezpieczeństwie. Trend z TikToka, który może nieźle zaszkodzić
Autor: Getty Images

Właściwości filtru przeciwsłonecznego

Krem przeciwsłoneczny pełni kluczową rolę w ochronie skóry przed szkodliwymi promieniami UV, które mogą prowadzić do oparzeń, przedwczesnego starzenia oraz zwiększać ryzyko raka.

Działa poprzez ochronę przed promieniowaniem UVB, które powoduje poparzenia, oraz przed promieniowaniem UVA, które jest odpowiedzialne za zmarszczki, przebarwienia i utratę elastyczności skóry.

Dodatkowo kremy przeciwsłoneczne zawierają antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki powstające w wyniku ekspozycji na słońce. Regularne stosowanie tych produktów spowalnia procesy starzenia, zapobiegając powstawaniu zmarszczek i utracie jędrności.

Ponadto filtry pomagają chronić DNA skóry przed uszkodzeniami, prowadzącymi do rozwoju nowotworów, w tym czerniaka. Zapobiegają również oparzeniom słonecznym, a niektóre z nich mają właściwości nawilżające, co pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność skóry. Stosowanie kremu przeciwsłonecznego jest niezbędne nie tylko latem, ale przez cały rok.

Filtry przeciwsłoneczne

Niebezpieczny trend na TikToku

Połączenie popularnych filtrów przeciwsłonecznych z codziennymi kremami nawilżającymi zyskuje na popularności wśród użytkowników mediów społecznościowych, ale w rzeczywistości może prowadzić do wielu problemów skórnych. Eksperci ostrzegają, że SPF Cocktailing może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Mieszanie różnych produktów na skórze, szczególnie filtrów przeciwsłonecznych z kosmetykami nawilżającymi, może spowodować zatkanie porów. Efektem tego są często wypryski, zaskórniki, a także inne niedoskonałości.

Dodatkowo skóra pokryta takim "koktajlem" traci swoją naturalną barierę ochronną i staje się bardziej podatna na działanie promieni słonecznych. Filtry po połączeniu z innymi substancjami ulegają rozcieńczeniu, więc ich działanie się osłabia, co zwiększa ryzyko poparzeń słonecznych, a także prowadzi do powstawania przebarwień.

Preparaty te są projektowane z myślą o stosowaniu ich w odpowiednich proporcjach i w formie skoncentrowanej, aby zapewnić pełną ochronę. Ich zmiana struktury poprzez mieszanie z innymi kosmetykami jest bardzo złym pomysłem.

Zamiast podążać za modą i ryzykować kondycją cery, warto stawiać na sprawdzone, wysokiej jakości produkty z odpowiednio dobranym filtrem przeciwsłonecznym. Należy zwracać uwagę na szeroką ochronę przed promieniowaniem UV, a także właściwości nawilżające, by jeden krem spełniał wszystkie nasze potrzeby w zakresie porannej pielęgnacji.