Robisz tak podczas snu? Nawyk może trwale zmienić wygląd twojej twarzy

2025-02-17 15:57

Czy wiesz, że sposób, w jaki śpisz, może wpływać na wygląd twojej twarzy? Spanie z otwartymi ustami prowadzi do osłabienia mięśni twarzy, cofania się żuchwy, a nawet zmian w strukturze kości. Może też powodować wysuszenie jamy ustnej i przyspieszać starzenie skóry. Jak pozbyć się tego nawyku?

Robisz tak podczas snu? Nawyk może trwale zmienić wygląd twojej twarzy
Autor: Getty Images

Nocny nawyk może z czasem zmienić kształt twarzy

Zespół Maryland Holistic Dentist wydał komunikat dla osób oddychających ustami, w którym wyjaśnia problemy, jakie może spowodować ten nawyk, jeśli nie podejmie się odpowiednich działań.

U osób oddychających ustami w ciągu dnia i nocy prawie zawsze zmienia się twarz. Prawidłowe oddychanie przez nos jest jedną z najważniejszych rzeczy dla ogólnego zdrowia

- czytamy w oświadczeniu Maryland Holistic Dentist.

Eksperci są zdania, że osoby oddychające przez usta częściej doświadczają bezdechu sennego, problemów z tarczycą i bruksizmu. Jednocześnie są narażone na trwałą zmianę profilu twarzy, a nawet postawy całego ciała. Diagnozuje się u nich zbyt małe przewody nosowe lub słabą pracę języka i dróg oddechowych.

Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby powietrze mogło przepływać przez nos, ludzie będą musieli otwierać usta, aby zaspokoić podstawowe zapotrzebowanie na tlen. Problem nosa jest tak naprawdę kwestią przestrzeni w nosie, to problem strukturalny.

- uznali.

Masaż mięśni twarzy
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

6 znaków, że oddychasz przez usta podczas snu

Chirurg plastyczny nosa, znany w mediach społecznościowych jako @TikTokRhinoDoc, opublikował materiał, w którym wymienia sześć oznak sugerujących, że możesz oddychać przez usta podczas snu.

To istotny temat, ponieważ nawyk ten może prowadzić do zmian w wyglądzie twarzy oraz problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia snu czy choroby jamy ustnej.

Przewlekły nieświeży oddech (halitoza)

Nieświeży oddech po przebudzeniu jest normalnym zjawiskiem, ale jeśli utrzymuje się przez cały dzień, może to być sygnał, że w nocy oddychasz przez usta. Gdy ślina nie nawilża odpowiednio jamy ustnej, bakterie namnażają się w przyspieszonym tempie, co prowadzi do nieprzyjemnego zapachu. Sprzyja to także rozwojowi próchnicy i stanów zapalnych dziąseł, co może pogłębiać problem halitozy.

Próchnica

Osoby, które oddychają przez usta podczas snu, często mają większą podatność na próchnicę. Powodem jest suchość w jamie ustnej - ślina odgrywa kluczową rolę w neutralizowaniu kwasów i ochronie szkliwa przed bakteriami.

Jej niedobór sprawia, że zęby są bardziej narażone na demineralizację, co skutkuje powstawaniem ubytków. Może się zdarzyć, że mimo stosowania prawidłowej higieny jamy ustnej, regularnych wizyt u dentysty i unikania cukru, problem próchnicy powraca, a plomby trzeba wymieniać częściej niż u osób oddychających przez nos.

Budzenie się ze śliną na poduszce

Nadmierne ślinienie się w nocy to częsty objaw oddychania przez usta. W pozycji leżącej, gdy usta są otwarte, ślina swobodnie wypływa na poduszkę. Może to świadczyć o osłabieniu napięcia mięśniowego w okolicy jamy ustnej lub o nawykowym oddychaniu przez usta, które utrwala się przez lata.

Chroniczne zmęczenie mimo odpowiedniej długości snu

Oddychanie przez usta w nocy może negatywnie wpływać na jakość snu, nawet jeśli jego czas trwania wydaje się wystarczający. Gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu przez nos, dochodzi do częstych mikrowybudzeń, które zakłócają regenerację.

W efekcie, mimo 7-8 godzin snu, pojawia się zmęczenie, rozdrażnienie i problemy z koncentracją w ciągu dnia. Często towarzyszy temu uczucie „ciężkiej głowy” oraz senność, co może wpływać na obniżenie efektywności w pracy czy szkole.

Nieuzasadniony lęk i uczucie niepokoju

Oddychanie przez usta może mieć wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Brak optymalnego natlenienia organizmu w nocy może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu - hormonu stresu.

Osoby, które regularnie oddychają przez usta często zgłaszają uczucie niepokoju, drażliwość czy nawet epizody lękowe. Co więcej, niedotlenienie organizmu może negatywnie wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego, powodując trudności w radzeniu sobie ze stresem i pogarszając ogólne samopoczucie psychiczne.

Wybudzanie się w nocy z silnym pragnieniem

Jeśli regularnie budzisz się w nocy z uczuciem suchości w jamie ustnej i silną potrzebą napicia się wody, może to być znak, że oddychasz przez usta. W przeciwieństwie do nabierania powietrza przez nos spanie z otwartą buzią prowadzi do nadmiernego wysuszania błon śluzowych.

To powoduje dyskomfort, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji gardła, chrypki i podrażnień. Długotrwałe ignorowanie tego objawu może skutkować przewlekłymi stanami zapalnymi, a nawet osłabieniem odporności.

Jeśli masz podejrzenie, że oddychasz przez usta podczas snu i obawiasz się konsekwencji tego nawyku, warto skonsultować się ze specjalistą. Może on zalecić odpowiednie metody poprawy oddychania, które pomogą uniknąć niekorzystnych zmian w obrębie twarzy.

Kość podniebienna (szczęka) stanowi jednocześnie podstawę nosa. Dlatego w celu poprawy oddychania przez nos często stosuje się ekspandery podniebienne, które zwiększają dostępną przestrzeń.

Ekspandery ortodontyczne poszerzają podniebienie i znacznie poprawiają wydajność oddychania przez nos

- twierdzili eksperci Maryland Holistic Dentist.

W niektórych przypadkach konieczna może być również operacja, taka jak ablacja małżowin nosowych. Jednak w wielu przypadkach rozszerzenie podniebienia szczękowego pozwala uniknąć tego zabiegu chirurgicznego.