Pielęgnacja młodej cery: najważniejsze nawilżanie

2008-10-29 10:38

Pielęgnacja młodej cery jest bardzo ważna, bo im wcześniej zaczniesz dbać o swoją twarz, tym lepiej. Właściwą pielęgnację cery trzeba zacząć już po dwudziestym roku życia. Chroń i nawilżaj skórę, żeby długo cieszyć się promienną cerą bez zmarszczek. Poznaj zasady pielęgnacji młodej cery!

PIELĘGNACJA CERY po dwudziestce - najważniejsze nawilżanie
Autor: Getty Images Profilaktykę przeciwzmarszczkową najlepiej zacząć jak najwcześniej - gdy zmarszczki już się pojawią, bardzo trudno je usunąć.

Pielęgnacja młodej cery nie wymaga stosowania silnie działających kosmetyków, co nie znaczy, że można traktować ją po macoszemu. Przede wszystkim musisz skórę dokładnie oczyszczać, nawilżać i zapewnić jej ochronę przed promieniowaniem UV.

Pielęgnacja młodej cery: nawilżanie

Pamiętaj, że systematycznie nawadniana skóra znacznie później zaczyna się starzeć. Natomiast słońce bardzo przyspiesza ten proces, dlatego pilnuj, by krem stosowany na dzień, nawet pochmurny, zawierał filtr SPF 15 (latem wyższy).

Do mycia twarzy używaj łagodnego płynu lub pianki, które zostawiają film zatrzymujący wilgoć w głębszych warstwach skóry. Potem nałóż krem nawilżający z kwasem hialuronowym czy ekstraktem z alg, rozprowadź go na twarzy i szyi, lekko wklepując opuszkami palców.

Gdy masz trądzik, stosuj preparaty przeznaczone do cery trądzikowej – do mycia np. syndety (tzw. mydło bez mydła) o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym (pH 4,5–5,5) oraz kremy zawierające składniki przeciwzapalne i antyłojotokowe.

Pielęgnacja młodej cery: antyoksydanty

Im bliżej trzydziestki, tym potrzeby skóry są większe, bo zaczyna spadać produkcja kolagenu i elastyny. Wtedy warto już sięgnąć po kremy nawilżające wzbogacone w antyoksydanty – chronią przed wolnymi rodnikami, które niszczą włókna kolagenu oraz elastyny i przyśpieszają starzenie się.

Najskuteczniejsze przeciwutleniacze to witamina A, witamina C, witamina E i polifenole – substancje pozyskiwane np. z winogron, zielonej herbaty. Podobnie działają inne wyciągi roślinne: oleuropeiny (np. z liści drzewa oliwnego), flawonoidy (np. z miłorzębu japońskiego), gammaoryzanol (np. z dzikiego ryżu).

miesięcznik "Zdrowie"