Mają likwidować wypryski w kilka godzin. Czy plastry na pryszcze naprawdę działają?
Plastry na pryszcze zdobyły popularność jako szybki sposób na niedoskonałości. Ich zadaniem jest usunięcie wyprysku w zaledwie kilka godzin, redukcja zaczerwienienia i ochrona przed bakteriami. Plastry naprawdę działają czy to jedynie kolejny kosmetyczny trend w walce z trądzikiem?
![Mają likwidować wypryski w kilka godzin. Czy plastry na pryszcze naprawdę działają?](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-mzTQ-XVYH-zWQC_maja-likwidowac-wypryski-w-kilka-godzin-czy-plastry-na-pryszcze-naprawde-dzialaja-664x442.jpg)
Czym są plastry na pryszcze?
Plastry na pryszcze to niewielkie naklejki, które przykleja się bezpośrednio na skórę w miejscu powstania niedoskonałości, niektóre są przezroczyste, a inne pokryte kolorowymi grafikami. Są skonstruowane w taki sposób, że aktywne i nieaktywne składniki zlokalizowane są na spodniej stronie plastra.
Pryszcze powstają, gdy pory są zatkane z powodu nadmiernej ilości sebum lub martwych komórek skóry. Naklejki na wypryski mają na celu oczyszczenie i wysuszenie pryszczy, oferują poprawę widoczną w zaledwie kilka godzin.
Różne rodzaje plastrów na pryszcze służą różnym celom. Trzy podstawowe rodzaje to lecznicze, hydrokoloidowe i mikronakłuwanie
- mówiła dr Rekha Singh, dermatolog i kosmetolog z ponad 20-letnim doświadczeniem.
Podstawowe rodzaje naklejek na wypryski to:
- plastry lecznicze - zawierają kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, które działają na trądzik poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zniszczenie bakterii,
- plastry hydrokoloidowe - mają na celu oczyszczenie pryszcza i usunięcie nagromadzonych płynów, działają również jako bariera ochronna dla tego obszaru,
- plastry z mikroigłami - niewielkie wypustki rozpuszczają się w skórze i uwalniają do niej substancje czynne, niezbędne do leczenia głębszych warstw.
![Poradnik Zdrowie Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Q8Hz-iXxH-RNtn_poradnik-zdrowie-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Czy plastry na pryszcze działają?
Plastry na pryszcze mogą być skuteczne, ale ich przeznaczeniem jest walka z pojedynczymi wypryskami, które pojawiają się np. na kilka dni przed spodziewaną miesiączką, nie są produktem do leczenia przewlekłego trądziku.
Plastry są najskuteczniejsze w przypadku problemów skórnych, które występują tylko na powierzchni skóry, a nie na bardzo głębokich pryszczach lub torbielach
- dodała ekspertka.
Naklejki lepiej radzą sobie z widocznymi wypryskami, nałożone na dopiero rozwijające się niedoskonałości nie będą w stanie usunąć bakterii ani płynu. Bez wątpienia mają one jednak pozytywny wpływ na kondycję i wygląd skóry.
Niektóre składniki, które zazwyczaj można znaleźć w plastrach na pryszcze to:
- kwas salicylowy - wysusza zewnętrzną warstwę skóry poprzez usuwanie nadmiaru tłuszczu,
- nadtlenek benzoilu - ma działanie antyseptyczne, zabija bakterie i zmniejsza stan zapalny,
- niacynamid - ten rodzaj witaminy B zmniejsza rozmiar porów i napina skórę,
- hydrokoloidy - pochłaniają sebum i ropę,
- olejek z drzewa herbacianego - środek osuszający, który może pomóc w usunięciu nadmiaru sebum.
Skuteczność zależy od takich czynników, jak rodzaj i wielkość wyprysku oraz jakość stosowanych plastrów.
Lecznicze plastry są zazwyczaj bardziej korzystne w przypadku czerwonych, opuchniętych wyprysków na skórze niż plastry hydrokoloidowe
- wyjaśniła ekspertka.
W przypadku dużych krost najlepszych wyborem będą plastry z mikroigłami, ponieważ mogą dotrzeć do głębszych warstw skóry, są jednak sporo droższe i trudniej dostępne.
Jak stosować plastry na pryszcze?
Przed zastosowaniem plastrów na pryszcze należy zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu, ponieważ sposób postępowania może różnić się w zależności od rodzaju naklejek i producenta. Dr Singh zaleca dokładne umycie i osuszenie twarzy, powinna być wolna od brudu, sebum i makijażu.
Nie powinno być nawet odrobiny wilgoci na skórze
- przestrzegła dermatolog.
Po usunięciu plastra dr Singh zaleca użycie łagodnego środka myjącego i lekkiego kremu nawilżającego. Bezpośrednio po zdjęciu naklejki skóra może być wrażliwa, użycie mocnego preparatu czyszczącego lub peelingu może spowodować podrażnienie bądź wysypkę.
Jeśli stwierdzisz, że plastry na pryszcze nie są odpowiednie dla ciebie, warto sprawdzić również inne opcje:
- leczenie punktowe - żele, balsamy lub kremy z dodatkiem nadtlenku benzoilu lub kwasu salicylowego są dobrym zamiennikiem plastrów,
- składniki naturalne - niektóre osoby nie mogą używać preparatów na trądzik ze względu na nadwrażliwą skórę, w takim przypadku warto wypróbować działanie miodu, aloesu lub zielonej herbaty.
Polecany artykuł:
Czy plastry na pryszcze mogą pogorszyć trądzik?
Plastry na pryszcze zazwyczaj pomagają w leczeniu trądziku, ale w niektórych przypadkach mogą również pogorszyć sytuację. Jednym z najczęstszych powodów jest ich niewłaściwe stosowanie, na przykład nałożenie naklejki na otwarte lub zainfekowane zmiany skórne. Dodatkowo plastry pozostawiane na skórze zbyt długo mogą zacząć wchłaniać brud, bakterie i inne zanieczyszczenia, zamiast wspierać proces gojenia.
Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na skuteczność jest wybór niewłaściwego produktu. Warto pamiętać, że niektóre plastry zawierają substancje, które mogą wywołać reakcje alergiczne lub podrażnienie, szczególnie u osób z wrażliwą skórą. Jeśli leczenie trądziku na własną rękę nie przynosi oczekiwanych rezultatów należy skonsultować się z dermatologiem w celu uzyskania porady i leczenia.