Dermatolog radzi. Nie wyrzucaj skórek od banana. Mają świetny wpływ na skórę

2022-09-14 13:32

Wyrzucasz skórkę po zjedzeniu banana? Nie rób tego - możesz ją jeszcze wykorzystać. Dermatolodzy udowodnili zbawienny wpływ skórek od banana na skórę. Okazuje się, że działają one przeciwstarzeniowo!

Kobieta pociera twarz skórką od banana
Autor: Getty Images

Banany, choć wysokokaloryczne, są bardzo zdrowe. Są źródłem błonnika a także wielu witamin, m. in. witaminy A, C, E, K oraz witamin z grupy B. Wyróżniają się również zawartością składników mineralnych: magnezu, fosforu, wapnia i dużych ilości potasu. Banany mają jednak wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinny być spożywane w dużych ilościach przez cukrzyków oraz osoby odchudzające się. Zdrowotne korzyści bananów nie ograniczają się jednak tylko i wyłącznie do spożywania tych owoców. Okazuje się, że można wykorzystać również skórki od bananów, które, zdaniem dermatologów, mają świetny wpływ na skórę.

Banany: jakie mają właściwości? Dlaczego warto jeść banany?

Skórki od bananów odmłodzą twoją skórę

Na temat korzyści płynących z zastosowania skórek od bananów wypowiedzieli się dermatolodzy - dr Jordan Carqueville z Chicago i dr Adeline Kikam z Teksasu.

Według dr Kikama, taniny zawarte w bananie są podobne do tych stosowanych w różnych produktach do pielęgnacji skóry w celu napinania i tonizowania jej. Wiadomo również, że taniny te pomagają rozjaśnić i zmniejszyć worki pod oczami. Nic więc dziwnego, że niektóre produkty mogą zawierać w składzie ekstrakty z bananów.

„Możesz znaleźć banany wymienione jako składnik niektórych produktów do pielęgnacji skóry, ponieważ są one bogate w dobre dla skóry fitochemikalia i witaminę A” – powiedział dr Kikam.

W jaki sposób nakładać skórki bananów na twarz?

Ten domowy sposób pielęgnacji skóry jest również popularny na TikToku. Użytkownicy pokazują różne sposoby nakładania skórki od banana na twarz.

Niektórzy zdrapują  ich wnętrze i mieszają je z kremem nawilżającym lub aloesem, inni wcierają skórkę bezpośrednio w skórę lub robią z niej maseczkę pod oczy.

W taki sposób skórkę od banana nakłada na twarz jedna z użytkowniczek TikToka:

Skórka od banana na twarz - na to zwróć uwagę

Dr Carqueville podkreśla, że pozostawienie skórek od banana przez zbyt długi czas może nieco „zatkać” skórę przez uszczelnianie wilgoci. Obecne taniny w bananowych skórkach mogą również wysuszyć skórę, dlatego maskę warto zmieszać z kremem nawilżającym lub użyć go po zmyciu skórki.

Nie zaleca się stosowania skórek od banan na twarz przez osoby mające alergię na te owoce. Może bowiem wystąpić silne podrażnienie skóry lub wysypka.