Czy rollery do twarzy naprawdę działają? Sprawdzamy, czy opłaca się je kupować

2024-05-17 11:34

Rollery do twarzy już od jakiegoś czasu cieszą się ogromną popularnością w mediach społecznościowych, dostępne są też w drogeriach. Jednak wiele osób zastanawia się, czy one naprawdę działają. Opinii można znaleźć całe mnóstwo. Dlatego sprawdzamy, czy rzeczywiście warto w nie zainwestować.

Czy rollery do twarzy naprawdę działają? Sprawdzamy, czy opłaca się je kupować
Autor: fot. Getty Images Czy rollery do twarzy naprawdę działają? Sprawdzamy, czy opłaca się je kupować

Rollery do twarzy - czy warto? Badania mówią jasno

Rollery do twarzy to popularne narzędzia używane do pielęgnacji skóry - raz po raz pojawiają się jednak pytania o to, czy nie są po prostu drogimi urządzeniami, z których nie ma żadnego pożytku.

Wałki do twarzy wykonane są zazwyczaj z takich kamieni jak jadeit lub różowy kwarc. Posiadają rączkę z dużym, gładkim wałkiem na jednym końcu i mniejszym na drugim. Ich zadaniem jest pomoc w poprawie krążenia krwi, złagodzenie napięcia twarzy i umożliwienie skuteczniejszego wchłaniania produktów pielęgnacyjnych. Niektóre badania sugerują, że mogą one również zmniejszyć opuchliznę i widoczność zmarszczek.

Według przeprowadzonych w 2018 roku badań wałki rzeczywiście mogą poprawiać krążenie krwi. Specjaliści sprawdzili, jak krótko- oraz długoterminowe masaże wpływały na krążenie. Już po jednym 5-minutowym masażu udało się zaobserwować zwiększony przepływ krwi. Po 5 tygodniach regularnego stosowania wałków badacze zaobserwowali zwiększone rozszerzanie się naczyń krwionośnych w odpowiedzi na ciepło. Sugeruje to więc, że używanie wałka może pomóc w stymulacji przepływu krwi oraz sprawić, że nasza skóra się rozjaśni.

Derma roller na ciało

Fakty i mity na temat stosowania rollerów. O tym dobrze wiedzieć

Rollowanie twarzy może również działać dobrze na zmniejszenie opuchlizny na przykład w okolicach oczu. Dzieje się tak dlatego, że opuchlizna na twarzy często pojawia się w wyniku gromadzenia płynu w poszczególnych obszarach. Masowanie twarzy może więc pomóc w rozproszeniu go. Warto wiedzieć, że chłodzenie rollera do twarzy w lodówce może wzmocnić ten efekt. Dzięki temu zredukujemy obrzęki i tymczasowo napniemy skórę. Co ciekawe, masowanie twarzy zimnym rollerem może również zmniejszyć widoczność porów.

Starsze badanie z 2008 roku wykazało, że 45-minutowy masaż twarzy aktywuje układ współczulny nerwowy i poprawił samopoczucie u kobiet bez żadnych problemów zdrowotnych. W 2017 roku natomiast przeprowadzono badanie laboratoryjne, które wykazało, że masowanie skóry 2 razy dziennie przez przynajmniej minutę zwiększa poziom białek w tkance. Oznacza to, że nasza skóra może dzięki temu stać się znacznie jędrniejsza. Ci sami badacze przetestowali roller do twarzy na 20 kobietach przez 8 tygodni. Jedna z grup stosowała roller wraz z kremem przeciwstarzeniowym, a druga nakładała sam krem. Pod koniec badania naukowcy doszli do wniosku, że w grupie korzystającej z rolera widoczne zmarszczki uległy stanowczej poprawie.

Nie wszystko jednak co słyszymy o rollerach to prawda. Na przykład fałszem jest, że używanie go może wyszczuplić twarz. Rollery mogą jedynie pomóc w usuwaniu obrzęków, dzięki czemu twarz będzie chwilowo wyglądać szczuplej. Rollery nie leczą również żadnych schorzeń - a przynajmniej na razie nie ma na to żadnych dowodów. 

Sonda
Chodzisz czasami na masaż?