W gorące dni chodzisz w klapkach? Możesz sam sobie robić pod górkę

2024-06-21 9:35

Klapki i sandały to częsty wybór jeśli chodzi o obuwie w najcieplejszym okresie roku. Niestety, mogą one nie być dobre dla naszych stóp. Są jednym z powodów pękających pięt. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pomogą z tym problemem.

W gorące dni chodzisz w klapkach? Możesz sam sobie robić pod górkę
Autor: fot. Getty Images W gorące dni chodzisz w klapkach? Możesz sam sobie robić pod górkę

Pękające pięty to nie brak pielęgnacji. Te przyczyny są najczęstsze

Skóra na piętach jest niemal dwukrotnie grubsza w porównaniu ze skórą w innych partiach ciała. Oprócz tego szybciej narasta i wymaga wsparcia jeśli chodzi o złuszczenie. W końcu nie od dziś wiadomo, że popękane pięty nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale również mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Jeśli chodzi o pękające pięty to niekoniecznie są one konsekwencją zaniedbania czy niewłaściwej pielęgnacji. Jakie są najczęstsze przyczyny pękających pięt?

Nieprawidłowa dieta, która wpływa nie tylko na samopoczucie czy zdrowie, ale również na kondycje skóry. Popękane pięty mogą być skutkiem niedoboru żelaza lub witaminy A.

Również niektóre choroby mogą być winowajcą popękanych pięty. Nieprawidłowo leczona cukrzyca może doprowadzić do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej. Nadmierna suchość skóry może występować również u osób z chorobami nerek, niedoczynnością tarczycy, łuszczycą, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry,

Praca stojąca i fizyczna oraz nieprawidłowa pielęgnacja również odgrywają swoją rolę w rogowaceniu. Tak samo jak otyłość i nadwaga, które dodatkowo obciążają stopy i zwiększają nacisk na podłoże.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że również noszenie niewłaściwego obuwia, w szczególności zbyt ciasnego, z cienką podeszwą oraz te, które nie zapewniają piętą odpowiedniego podparcia. Oznacza to, że takie buty jak: obcasy, klapki, japonki czy balerinki nie sprzyjają kondycji naszych pięt.

Pękające pięty - jakie mogą być przyczyny?

Co stosować na popękane pięty? Te domowe sposoby się sprawdzają

Kiedy już wiemy, co może być powodem rogowacenia i pękania pięt, warto zastanowić się, jak sobie z nimi poradzić. Świetnym wyborem będzie stosowanie kosmetyków z ekstraktem z babki lancetowatej. Ma ona właściwości łagodzące i regenerujące.

Wśród innych sposobów wymienia się również moczenie stóp w wodzie z solą leczniczą. Pomagają one nie tylko zmiękczyć naskórek, ale również działają odkażającą. Najpopularniejsze sole do stóp często pochodzą z Morza Martwego. Do przygotowania kąpieli wystarczy rozpuścić 3-4 łyżki soli w litrze ciepłej wody i moczyć w nich stopy przez 15-30 minut. Zaznaczamy jednak, że zwykła sól kuchenna nie ma takiego działania, jak specjale preparaty.

Stopy można również moczyć w wodzie z siemieniem lnianym. Zawarte w nim oleje działają nie tylko zmiękczająco, ale również ochronnie. Wystarczy zalać nasiona wrzątkiem, ostawić do napęcznienia i ostudzenia, a następnie wymoczyć w nich stopy przez kilkanaście minut.

Pokusić się można również o wykonanie masażu witaminą A, która wspomoże proces regeneracji i przyspieszy gojenie się ran. Wystarczy wziąć kapsułkę z witaminą A i wmasować ją w pięty. Następnie aplikujemy tłusty krem na stopy i zakładamy skarpetki. Już po kilku dniach regularnego stosowania, będzie można zauważyć znaczną poprawę.

Sonda
Zwracasz uwagę na dobór obuwia do stroju?