Makijaż dla cery wrażliwej i alergicznej. Jakie kosmetyki dla wrażliwców?

2015-09-14 14:00

Często zmieniasz tusze, cienie i podkłady, ale wciąż nie możesz trafić na takie kosmetyki, które nie spowodowałyby łzawienia lub wysypki? Dowiedz się, dlaczego kolorowe kosmetyki uczulają i jak temu zaradzić.

Makijaż dla cery wrażliwej i alergicznej. Jakie kosmetyki dla wrażliwców?
Autor: Thinkstockphotos.com Kosmetyki kolorowe do makijażu często wywołują alergie i uczulenia. Osoby, które mają cerę wrażliwą powinny wybierać specjalne kosmetyki, których skład różni się od tych, które są sprzedawane w drogeriach.

Spis treści

  1. Kosmetyki dla cery wrażliwej - co je wyróżnia?
  2. Jak zrobić lekki, dziewczęcy makijaż? [wideo]
  3. Podkłady
  4. Pudry
  5. Jaki kosmetyki dla cery wrażliwej?
  6. Jak stosować kosmetyki dla cery wrażliwej?'
  7. Kosmetyki do oczu dla wrażliwców

Pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, opalamy się cały rok i nie stronimy od papierosów. W dodatku nie dbamy o skórę - do mycia używamy zbyt ciepłej wody i mydła, które niszczą jej płaszcz lipidowy. Skóra znosi to latami, aż wreszcie ma dość. Staje się sucha i wybredna. Ale to, że masz wrażliwą cerę, nie znaczy, że nie możesz się malować. Musisz tylko staranniej dobierać kosmetyki. Na rynku jest ich coraz więcej, bo stale przybywa osób o skórze wrażliwej.

Kosmetyki dla cery wrażliwej - co je wyróżnia?

Tusze, cienie czy podkłady dla wrażliwców mają ograniczoną do minimum liczbę składników - im mniej substancji, tym mniejsze ryzyko podrażnienia. Rezygnuje się zwykle z kompozycji zapachowych i redukuje ilość konserwantów. Wprowadza za to substancje łagodzące, np. panthenol. Składniki muszą być najwyższej czystości, dlatego pigmentów usuwa się zazwyczaj domieszki metali ciężkich, m.in. niklu.

- W przypadku kosmetyków do makijażu prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień jest nieco większe niż podczas stosowania preparatów pielęgnacyjnych, bo zawsze zawierają one barwniki, które mogą być dla skóry niebezpieczne - mówi dr inż. Jacek Arct, chemik, prorektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie (sprawdzić, czy nazwa szkoły się przypadkiem nie zmieniła). - Poza tym są założenia silnie okluzyjne, czyli tworzą na ciele warstewkę, która pozostaje tam nawet cały dzień. Taka sytuacja sprzyja przenikaniu składników do wnętrza skóry, a to znacznie zwiększa ryzyko podrażnień.

Jak zrobić lekki, dziewczęcy makijaż? [wideo]

Źródło: youtube/LaMadelynn

To ci się przyda

Podkłady

Zwykle zawierają składniki nawilżające oraz filtry UV, które chronią wrażliwą skórę przed szczególnie szkodliwym dla niej działaniem słońca. Jeśli zmagasz się z zaskórnikami, kup w aptece podkład, który pomoże je zwalczyć. Taki podkład matuje, ale nie przesusza skóry. W aptece możesz kupić podkłady w kompakcie lub fluidy do skóry suchej i trądzikowej, a nawet podkład wypełniający zmarszczki dla cery dojrzałej.

Pudry

Kobiety o cerze wrażliwej muszą pamiętać, że gąbki i pędzle, którymi nakładamy puder, wymagają systematycznego czyszczenia. Raz w tygodniu (a najlepiej po każdym makijażu!) trzeba myć je w wodzie z mydłem i dokładnie wysuszyć. Pamiętaj, że gąbką i pędzlem przenosić na twarz grzyby i bakterie. Im większą higienę zachowujesz podczas makijażu, tym bardziej chronisz wrażliwą skórą.

Dla cery wrażliwej doskonale sprawdzi się kupiony w aptece puder mozaikowy - transparentny lub brązujący. Dla pań o cerze tłustej i mieszanej stworzono natomiast puder, który pochłania nadmiar sebum (puder matujący). A jeśli chcesz nadać skórze satynowy połysk, użyj rozświetlającego pudru w kamieniu . Dzięki pigmentom fotochromowym zachowuje piękny odcień w każdym oświetleniu.

Jaki kosmetyki dla cery wrażliwej?

Delikatne kosmetyki mają najczęściej na opakowaniach albo w ulotce formułę ''do skóry wrażliwej'' lub określenie ''hipoalergiczne''.

- Do umieszczenia takiej informacji upoważniają producenta przeprowadzone badania - odpowiednio na grupie osób o wrażliwej albo alergicznej skórze - wyjaśnia Anna Malinowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Badania takie może przeprowadzić lekarz, chemik, biolog albo farmaceuta. Ich wyniki muszą być umieszczone w dokumentach produktu i udostępniane np. podczas kontroli sanitarnej.

Jak stosować kosmetyki dla cery wrażliwej?'

Niestety, mimo wysiłków producentów nie ma kosmetyku całkowicie bezpiecznego dla wrażliwej skóry. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy podkład pod makijaż, który właśnie kupujemy, nie wywoła podrażnień. To całkowicie indywidualna kwestia i zaczerwienienie lub wysypka mogą się pojawić nawet po kosmetyku hipoalergicznym. Dlatego zdecydowanie lepiej kupować preparaty w małych opakowaniach - w razie czego strata będzie mniejsza.

Warto także prosić w drogeriach o bezpłatne próbki. Zawsze najpierw testuj kosmetyki na małej powierzchni. Niewielką ilość podkładu trzeba rozprowadzić np. na skroni. Jeśli po trzech dniach nie pojawi się podrażnienie, można smarować nim całą twarz. Z nowymi cieniami czy tuszem nie wybieraj się od razu na całonocne przyjęcie. Pierwsze próby rób w domu, gdzie zawsze w razie potrzeby masz pod ręką płyn do demakijażu. Najlepiej również nie zmieniać jednocześnie wszystkich kosmetyków. Wprowadzaj je stopniowo, w kilkudniowych odstępach - kiedy pojawi się zaczerwienienie, łatwiej będzie stwierdzić, który produkt je wywołał.

- Jeśli mimo zachowanych środków ostrożności dojdzie do podrażnienia, odstawmy kosmetyk, który o nie podejrzewamy, albo wszystkie, w przypadku gdy mamy trudności ze zidentyfikowaniem winowajcy - radzi dr n. med. Ewa Chlebus, dermatolog z gabinetu Nova Derm w Warszawie. - Kupmy w aptece doustne leki antyalergiczne dostępne bez recepty i smarujmy się apteczną maścią bazą, np. Nanobase. Jeśli podrażnienie po kilku dniach nie mija, trzeba wybrać się do dermatologa.

Warto wiedzieć

Kosmetyki do oczu dla wrażliwców

  • Konturówki do oczu. Pamiętaj, aby zawsze malować kreskę na linii rzęs lub poniżej jej. Części powieki znajdującej się wyżej nie wolno pokrywać żadnymi kosmetykami. Wybieraj miękkie kredki, w których składniki zostały dobrane tak, aby zmniejszyć tarcie podczas rysowania i aby nie wysuszać powieki.
  • Cienie do powiek. Cząstki, z których się składają, muszą być bardzo rozdrobnione, aby cienie dobrze przylegały do powieki i nie osypywały się do oczu. W aptece kupisz odporne na ścieranie kremowe cienie do powiek. Wypróbuj również cienie z witaminą E - zapewniają odpowiednią pielęgnację powiekom.
  • Tusze do rzęs. Jeśli masz bardzo wrażliwe oczy, unikaj maskar wodoodpornych, bo usunięcie ich wymaga mocniejszego pocierania.
miesięcznik "Zdrowie"