Olej z nasion bawełny - właściwości i zastosowanie
Olej z nasion bawełny znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Świetnie nawilża zarówno skórę, jak i włosy. Jednak nie wszystkim stosowanie oleju z nasion bawełny wyjdzie na dobre. Zobacz, kto powinien sięgnąć po olej z nasion bawełny!
Spis treści
- Olej z nasion bawełny - jak powstaje?
- Olej z nasion bawełny - na skórę i włosy
- Olej z nasion bawełny - właściwości
- Olej z nasion bawełny - na co pomaga?
- Olej z nasion bawełny - kto nie powinien z niego korzystać?
Bawełna - zapewne myśląc o bawełnie przede wszystkim kojarzycie ją z ubraniami. Jednak z nasion bawełny można zrobić także olej, który znalazł zastosowanie w kosmetyce. Olej z nasion bawełny świetnie oddziałuje na suchą skórę i zniszczone, wysuszone włosy.
Olej z nasion bawełny - jak powstaje?
Olej z nasion bawełny powstaje w procesie tłoczenia na zimno. Niestety w formie cieczy nie ma charakterystycznego dla bawełny zapachu. Jest lekki, jasnożółty. Można go wykorzystać w kuchni, ale uwaga - wyłącznie w formie rafinowanej. Olej rafinowany jest powszechnie stosowany w produkcji przetworzonej żywności - znacznie przedłuża okres przydatności do spożycia. Znajdziemy go w czipsach, majonezach, sosach do sałatek i dressingów.
Olej z nasion bawełny - na skórę i włosy
Olej z nasion bawełny regeneruje naskórek i nawilża skórę. Zmiękcza, uelastycznia, ma lekkie działanie przeciwzapalne. Można go stosować na skórę, także twarzy. Nie zatyka porów i nie przyczynia się do powstawania zaskórników.
Czytaj więcej: NAJBARDZIEJ OBRZYDLIWE pryszcze na świecie
Jest szczególnie polecany osobom z cerą wrażliwą i bardzo suchą. Niweluje powstawanie zmarszczek, opóźnia procesy starzenia się skóry. Olej można stosować na skórę całego ciała, także na suche i łamliwe paznokcie (jest polecany do nawilżania skórek) oraz zrogowaciałą skórę stóp.
Olej z nasion bawełny jest także stosowany na włosy. Świetnie je nawilża, dodaje sprężystości i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Nie pozostawia tłustej warstwy na skórze głowy. Co więcej nie barwi naturalnego koloru włosów.
Polecamy: Porowatość włosów. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych
Olej z nasion bawełny - właściwości
Znajdziemy w nim nienasycone kwasy tłuszczowe - linolowy i oleinowy, których łączna zawartość może wynosić nawet ponad 75%. Posiada także kwas palmitynowy oraz tokoferole, silne związki antyoksydacyjne.
Kwas linolowy bardzo często znajdziemy w kosmetykach do pielęgnacji skóry - nawilżających kremach i balsamach, także tych do skóry dojrzałej. Bywa także stosowany w szamponach przeciwłupieżowych.
Olej z nasion bawełny zawiera także duże stężenie witaminy E, która również pozytywnie oddziałuje na skórę. Przyspiesza gojenie ran, wspomaga terapię łuszczycy oraz owrzodzeń. Witamina E opóźnia także proces starzenia się skóry.
Olej z nasion bawełny - na co pomaga?
- zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów
- nawilża przesuszone, porowate włosy
- leczy suche skórki wokół paznokci
- zwiększa napięcie skóry
- leczy stany zapalne skóry
- niweluje zmarszczki
- zmiękcza zrogowaciałą skórę - np. na stopach
Olej z nasion bawełny - kto nie powinien z niego korzystać?
Olej jest antyalergiczny, jednak nie każdy może go używać. Z opinii kobiet korzystających z olejku jego wadą jest obciążanie włosów. W przypadku dużej ich ilości zapobiega puszeniu się i lekko dociąża włosy. Jednak jeśli jest ich mało nie daje dobrego efektu.