8 błędów kosmetycznych popełnianych latem. Tak szkodzisz swojej skórze
Drobne, na pozór nawet nieistotne czynności i zabiegi pielęgnacyjne niszczą i pozbawiają blasku skórę. Poznaj 8 najczęstszych błędów kosmetycznych, które wiele osób popełnia w ciepłe dni. Czy dotyczą także ciebie?
Spis treści
- Niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych
- Niestosowanie peelingów
- Niestosowanie maseczek nawilżających
- Niestosowanie pomadki ochronnej
- Nieprawidłowy demakijaż
- Uzależnienie od makijażu
- Depilacja przed opalaniem
- Przesuszone włosy
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry latem może przyczynić się do powstawania wyprysków, zmarszczek lub podrażnień. Wpływ promieniowania UV może negatywnie wpływać nie tylko na skórę, lecz także na włosy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Oto najczęściej popełniane błędy pielęgnacyjne latem.
Niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych
Sezon letni i natężone promieniowanie UV nie sprzyja naszej skórze. Przyczynia się do powstania przebarwień, nierównomiernego kolorytu naskórka i przyspiesza fotostarzenie skóry, co skutkuje szybszym wiotczeniem i pojawieniem się zmarszczek. Skóra staje się sucha, pozbawiona jędrności i blasku.
Gdy promienie słoneczne są mocne, koniecznie powinniśmy używać kremów z filtrem SPF do skóry – w szczególności do twarzy.
Niestety krem z filtrem aplikowany nieprawidłowo nie zapewni skórze odpowiedniej ochrony. Krem nakładamy na skórę minimum 30 minut przed wyjściem z domu. Co ważne, powinniśmy pamiętać, by krem ponownie nałożyć za trzy godziny, ponieważ tylko tyle czasu działa filtr ochronny.
Krem z filtrem należy położyć również pod podkład. Oczywiście wtedy nie musimy ponownie aplikować go po trzech godzinach na nasz starannie przygotowany makijaż.
Niestosowanie peelingów
Pot, który wydziela nasza skóra latem zatrzymuje sebum i brud. Pory zatykają się, co prowadzi do powstania rożnego rodzaju problemów skórnych. Pojawiają się wypryski, zaczerwienienia.
Dlatego też tak istotne jest, abyśmy przynajmniej raz w tygodniu, przy użyciu peelingu, złuszczyli martwe komórki naskórka. Pamiętajmy, skóra po peelingu może być zaczerwieniona dlatego zawsze powinniśmy wykonać go wieczorem.
Niestosowanie maseczek nawilżających
Latem często zapominamy o stosowaniu maseczek nawilżających i ujędrniających. Wysuszona promieniami słonecznymi skóra potrzebuje odżywienia i nawilżenia. Jednak nie każdy produkt będzie odpowiedni do każdego rodzaju skóry.
Do skóry suchej wybieramy kosmetyki nawilżające, łagodzące i regenerujące wysuszony naskórek. Warto postawić na te, które w składzie zawierają kwas hialuronowy wiążący w skórze wilgoć.
Z kolei do skóry mieszanej lub tłustej lepiej zastosować lżejsze maseczki, które nie będą obciążały i zapychały porów. Przynajmniej dwa razy w tygodniu, przed pójściem spać, zaaplikujmy na skórę twarzy maseczkę.
Niestosowanie pomadki ochronnej
Choć pomadka ochronna kojarzy się głównie z mrozem i smarowaniem spierzchniętych ust, to latem nie można o niej zapomnieć. Skóra warg, która jest bardzo delikatna, również potrzebuje ochrony przed słońcem i nawilżenia. Latem warto wybrać pomadkę z filtrem SPR i smarować nią usta przed wyjściem na słońce.
Nieprawidłowy demakijaż
Często, w szczególności latem demakijaż wykonujemy szybko i niestarannie. Szybkie przemycie wacikiem, nie do końca zmyje zabrudzenia, co może przyczynić się do powstawania niedoskonałości skóry i zmarszczek.
Wiele kobiet tym samym wacikiem i kosmetykiem przemywa skórę twarzy, oczy, rzęsy i brwi. Błąd! Do przemywania oczu powinniśmy użyć wacika nasączonego płynem do demakijażu oczu i rzęs.
Delikatnymi ruchami przemywamy rzęsy, a następnie odpowiednio dobranym preparatem przemywamy resztę twarzy.
Do demakijażu skóry suchej, mieszanej i łojokotowej sprawdzą się mleczka i żele. Z kolei płyn micelarny nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Lepiej unikać zasadowych mydeł, które podrażniają skórę i uszkadzają jej płaszcz ochronny.
Uzależnienie od makijażu
Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez pełnego, starannie wykonanego makijażu. I o ile zimą, kiedy skóra jest blada i pozbawiona blasku nie musimy z niego rezygnować, to latem, przy pięknie opalonej i rozświetlonej cerze, warto pokusić się o „dzień bez makijażu”.
Może w weekend? Zbyt ciężki makijaż obciąża skórę, powoduje obfite pocenie, blokuje pory i prowadzi do powstania wyprysków. Nieprawdą jest, że makijaż zastąpi krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Depilacja przed opalaniem
Golenie nóg czy bikini tuż przed wyjściem na plażę czy basen jest jednym z częściej popełnianych latem błędów.
Kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że wyrządzają swojej skórze krzywdę. Golenie ciała przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne może spowodować podrażnienie, zaczerwienienie, a nawet poparzenie skóry.
Przesuszone włosy
Często zapominamy o naszych włosach, które latem narażone są nie tylko na wysuszające je promieniowanie słoneczne, ale także na działanie słonej, morskiej wody.
Przed myciem warto olejować końcówki, a po umyciu włosów zawsze nałożyć na kilka minut maskę regeneracyjną. Kiedy wychodzimy na duże słońce, załóżmy na głowę kapelusz, chustę lub czapkę.
Czytaj też:
- Pielęgnacja ciała latem. Jak zachować świeżość w ciągu dnia?
- Pielęgnacja włosów latem: jak chronić włosy przed słońcem i słoną wodą?