Zauważasz te zmiany na swoich paznokciach? Sprawdź, co mogą oznaczać
Twoje paznokcie zmieniły barwę na lekko żółtą lub siną, a płytki zaczęły się kruszyć i rozwarstwiać? To może być grzybica paznokci – choroba zakaźna wywoływana przez różne rodzaje grzybów. Aby nie doprowadzić do całkowitego zniszczenia paznokci, warto zacząć leczenie możliwie jak najszybciej. Jak pozbyć się grzybicy paznokci? Których objawów nie należy lekceważyć? Podpowiadamy!
Które zmiany mogą świadczyć o grzybicy paznokci?
W jaki sposób można rozpoznać grzybicę paznokci? Do najbardziej charakterystycznych objawów należy pojawienie się żółtego, brunatnego czy białego zabarwienia na płytce, odkształcenie lub pofałdowanie paznokcia oraz jego kruszenie się, rozwarstwianie a nawet oddzielenie od łożyska. W zaawansowanym stadium choroby może pojawić się nieprzyjemny zapach i dojść do intensywnego łuszczenia skóry wokół paznokcia.
Choć grzybicą paznokci stosunkowo łatwo się zarazić, jej zwalczanie bez wsparcia profesjonalnych produktów może być wyzwaniem. W wilgotnym środowisku, jakie się tworzy w bucie, zarodniki grzybów są w stanie przetrwać bardzo długo. Dlatego warto często oglądać paznokcie i nie ignorować pierwszych, nawet mało widocznych zmian oraz zadbać o odpowiednią profilaktykę.
Skąd się bierze grzybica paznokci?
Grzybicą paznokci najczęściej można się zarazić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest bezpośredni kontakt ze skórą chorej osoby. Wystarczy zaledwie krótki dotyk, by grzyby lub drożdżaki zostały przeniesione na skórę zdrowej osoby i w sprzyjających warunkach wniknęły w okolicę paznokcia, powodując jego zakażenie. Do zarażenia może dojść również poprzez kontakt z zarodnikami znajdującymi się na różnych powierzchniach (po których poruszamy się boso) oraz rzeczach osobistych. Podłoga na basenie, sala do ćwiczeń, sauna albo dostępny dla wielu osób prysznic to tylko niektóre przestrzenie, w których może dojść do kontaktu ze szkodliwymi grzybami. Podobnie jest w przypadku wspólnego korzystania z rzeczy osobistych, używanych przez konkretną osobę, np. ręczników, obuwia lub odzieży.
Osoby szczególnie narażone na grzybicę paznokci
Grzybicą paznokci może zarazić się każdy, bez względu na wiek i płeć. Jednak wśród ogółu są osoby, u których prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest zwiększone. Należą do nich przede wszystkim alergicy oraz diabetycy, cierpiący na łuszczycę, zaburzenia hormonalne oraz obniżoną odporność immunologiczną. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również osoby korzystające z usług salonów kosmetycznych i sportowcy noszący nieprzewiewne obuwie lub korzystający z basenu.
Jak się pozbyć grzybicy paznokci?
Grzybicy nie należy bagatelizować, ponieważ wraz z jej rozwojem może dojść nie tylko do zarażenia kolejnych paznokci, ale również przeniesienia choroby na inne osoby, np. domowników. Podejrzewając u siebie grzybicę, warto umówić się na wizytę do dermatologa oraz zastosować terapię miejscową polegającą na użyciu odpowiedniego leku. Przykładem takiego preparatu jest dostępny w aptekach bez recepty Undofen® Amorolfina (Undofen® nr 1 w leczeniu grzybicy I kurzajek*), który nie tylko zwalcza grzybicę paznokci, ale także chroni przez jej dalszym rozprzestrzenianiem się. Produkt dostępny jest w formie łatwego w aplikacji lakieru do paznokci zawierającego substancję czynną – amorolfinę. Wystarczy stosować go tylko raz w tygodniu, kontynuując terapię aż do odrośnięcia zdrowego paznokcia.
Warto mieć na uwadze fakt, że choć grzybica paznokci jest częstym problemem – nie minie sama. Korzystając z nowoczesnego produktu w celu jej leczenia, mamy jednak szansę na pożegnanie tego nieestetycznego problemu w domowym zaciszu i przy wsparciu profesjonalnych produktów o potwierdzonym działaniu.