Jak dbać o dłonie w dobie koronawirusa?

2020-03-14 20:31

W związku z pandemią koronawirusa specjaliści zalecają częste mycie i odkażanie rąk, ale wszystkie te zabiegi niestety bardzo szkodzą dłoniom. Jak o nie zadbać w tym trudnym czasie?

Jak dbać o dłonie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak zadbać o właściwą higienę rąk?
  2. Jakiego mydła używać?
  3. Jaki krem wybrać?
  4. Domowe sposoby na pielęgnację dłoni

Zdrowe i zadbane dłonie to nasza najlepsza wizytówka. Jeśli skóra dłoni jest utrzymana w dobrej kondycji, stanowi skuteczną barierę ochronną przeciwko wszelkim drobnoustrojom, a także czynnikom zewnętrznym. 

Dlatego jeśli zależy nam na gładkich i zdrowo wyglądających dłoniach, powinniśmy zadbać zarówno o ich higienę, jak i odpowiednie nawilżenie, aby zachować jej naturalną warstwę ochronną, czyli płaszcz wodno-lipidowy. W przeciwnym razie skóra stanie się bardziej wrażliwa, podatna na infekcje, szybciej się zestarzeje i wreszcie poważnie zachoruje.

Jak zadbać o właściwą higienę rąk?

Podstawowe zalecenie WHO na czas pandemii koronawirusa SARS CoV-2 brzmi: dbaj o higienę, myj ręce tak często, jak to możliwe, i odpowiednio długo, czyli przez ok. 30 sekund. Jak wykazali naukowcy, jest to zasadne, gdyż po pierwszych 15 sekundach mycia ginie niemal 90 procent zarazków obecnych na dłoniach. Oprócz mycia zaleca się też odkażanie dłoni płynami antybakteryjnymi lub środkami na bazie alkoholu.

Niestety, oba te zabiegi działają bardzo niekorzystnie na nasz naskórek. Jak podkreśla dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny i Rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, żeli antybakteryjnych można używać, ale umiejętnie, gdyż te z zawartością ponad 60 proc. alkoholu mogą powodować zmacerowanie skóry, przez którą wirusy mogą przenikać znacznie szybciej. I tworzy się błędne koło.  

Zobacz, jak prawidłowo myć ręce >>>

Jakiego mydła używać?

Aby jak najmniej narażać skórę naszych dłoni na podrażnienie i wysuszenie, najlepiej jest używać mydła o neutralnym odczynie, czyli 5,5, który jest zbliżony do pH naszej skóry. Dobrym wyborem są też mydła z dodatkiem kremu nawilżającego oraz olejów roślinnych. Niekorzystny wpływ na nasze dłonie ma również zbyt gorąca woda oraz pocieranie szorstkim ręcznikiem.  

Czytaj też: jak mydło zabija koronawirusa >>>

Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk
Autor: Materiały Poradnikzdrowie.pl Infografika: instrukacja mycia rąk

Jaki krem wybrać?

W skórze dłoni jest bardzo niewiele gruczołów łojowych, dlatego jest ona w tym miejscu bardzo cienka i delikatna, szybko też się odwadnia. Każde umycie rąk mydłem sprawia, że ze skóry znika jej tłuszczowy płaszcz ochronny. Pozbawione go dłonie wyglądają na wysuszone, stają się szorstkie, czerwone i spierzchnięte, skórki się zadzierają, a paznokcie łamią. Odbudowa warstwy ochronnej trwa niestety bardzo długo (nawet kilka godzin), dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja dłoni tuż po ich umyciu czy odkażeniu specjalnym płynem, zwłaszcza zimą.

Jakie cechy powinien mieć dobry krem do rąk? 

  • Powinien hamować parowanie wody z zewnętrznych warstw naskórka - jeśli ma być używany zimą,
  • chronić przed utratą ciepła,
  • być gęsty, bo lepiej przylega do skóry,
  • odżywiać - zawierać witaminy, które wygładzają, uelastyczniają i nawilżają skórę, najczęściej: A, E, B, C i F,
  • dobrze nawilżać - najlepsze są te zawierające glicerynę i silikon, który wzmacnia warstwę ochronną skóry.

Krem należy nakładać po każdym umyciu rąk i zawsze, gdy skóra jest sucha, dlatego warto go mieć zawsze pod ręką. Zaraz po nałożeniu kremu lepiej jest niczego nie dotykać, tylko poczekać, aż krem całkowicie się wchłonie. 

Masz atopowe zapalenie skóry? Jesteś w grupie ryzyka!

Domowe sposoby na pielęgnację dłoni

Są też domowe sposoby na to, by zregenerować naskórek dłoni.

  1. Nawilżająca maseczka - bardzo wysuszoną skórę można posmarować na noc grubą warstwą maseczki nawilżającej do twarzy lub kremu nawilżającego z kolagenem lub panthenolem. Na dłonie posmarowane kremem lub maseczką można też założyć cienkie foliowe rękawiczki i przez kilka minut trzymać je w cieple.
  2. Masaż - naszym dłoniom zrobi też dobrze, jeśli posmarujemy je olejkiem do masażu lub dużą ilością kremu do rąk, a następnie wymasujemy okrężnymi ruchami każdy palec, potem jedną dłonią - grzbiet drugiej. Na koniec należy wykonać ruchy jak przy zacieraniu rąk. Taki masaż odpręża i pobudza krążenie.

Zobacz przepisy na domowe kremy do rąk >>>

Ważne! Uczulenie na lateks

U osób, które z przyczyn higienicznych noszą jednorazowe rękawiczki z lateksu, może się pojawić uczulenie na lateks. Taka alergia objawia się najczęściej wysypką, świądem skóry, któremu towarzyszą uczucie pieczenia lub bolesności skóry oraz cieplejszy naskórek uwrażliwiony na dotyk. Jeśli nastąpi taka reakcja skóry, należy natychmiast zrezygnować z rękawiczek lateksowych i zamiast nich wybrać np. poliwinylowe, winylowe lub nitrylowe. A skórze zafundować na noc maseczkę nawilżającą.

Czytaj więcej na temat alergii na lateks >>>

Zobacz, jak prawidłowo zdjąć rękawiczki >>>

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Koronawirus w Polsce - RAPORT