Zadbana skóra w ciąży: jak bezpiecznie pielęgnować skórę w okresie ciąży

2007-05-07 13:10

W ciąży skóra uwrażliwia się pod wpływem nadmiernej produkcji estrogenów. Zbyt duża ilość tego hormonu sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej niż zwykle. A gdy łoju jest zbyt mało, skóra łatwo się wysusza, piecze, czerwieni, źle reaguje na niektóre zawarte w kremach składniki. Po porodzie zwykle wszystko wraca do normy. Na czas ciąży trzeba jednak zmienić sposób pielęgnacji skóry i odstawić niektóre kremy i balsamy.

Zadbana skóra w ciąży: jak bezpiecznie pielęgnować skórę w okresie ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak pielęgnować skórę twarzy w ciąży
  2. Pielęgnacja skóry całego ciała w ciąży

Czy musisz wyrzucać wszystkie kremy i balsamy i zmieniać je na specjalne dla kobiet w ciąży? Nie, zrezygnuj jednak z tych, które podrażniają skórę. I nie używaj serum i preparatów przeciwzmarszczkowych, bo podstawowa zasada pielęgnacji cery wrażliwej brzmi: im mniej silnych składników, tym lepiej. Unikaj kremów, które zawierają substancje aktywne (np. retinol, witamina C), a także barwniki, dodatki zapachowe, wreszcie konserwanty (im dłuższy czas przydatności do użycia, tym krem ma ich więcej). Zanim kupisz nowy kosmetyk, upewnij się, że na opakowaniu ma napis: „hipoalergiczny”. To słowo znaczy, że skład dobrano tak, by zminimalizować ryzyko podrażnień, a preparat był testowany przez osoby z wrażliwą skórą. Ale i tak lepiej sprawdzić, czy twoja skóra go zaakceptuje. Poproś więc o próbkę lub skorzystaj z testera: odrobinę kremu nałóż na fragment skóry za uchem albo na przedramieniu i wstrzymaj się z zakupem jeden dzień. Jeśli skóra nie zareaguje podrażnieniem, możesz spokojnie używać tego preparatu. Co powinny zawierać kremy do cery wrażliwej? Na pewno składniki kojące i uspokajające skórę: wodę termalną, alantoinę, wyciągi z rumianku, pielęgnacyjne kompleksy roślinne, a krem na dzień – dodatkowo filtry przeciwsłoneczne (bo słońce źle działa na skórę kobiety w ciąży, a na skórę wrażliwą w szczególności). Kremy do skóry „z humorami” znajdziesz w każdym sklepie, ale gdy jest ona wyjątkowo przeczulona, ratunku lepiej poszukać w aptece, kupując kosmetyki do cery atopowej.

Ważne

Skóra wrażliwa to taka, która natychmiast po nałożeniu kosmetyku źle reaguje na składnik, którego nie lubi. W przeciwieństwie jednak do skóry alergicznej, po jakimś czasie się uspokaja.

Jak pielęgnować skórę twarzy w ciąży

Codziennie rano dobrze jest przemyć twarz specjalną pianką do cery wrażliwej, która uspokaja skórę i przygotowuje ją do dalszej pielęgnacji. Resztki pianki możesz spłukać wodą (jeśli skóra po zwykłej wodzie z kranu szczypie i jest ściągnięta, użyj przegotowanej). Potem przetrzyj cerę tonikiem i nałóż krem na dzień. Co z makijażem? Możesz stosować swoje zwykłe kosmetyki, a jeśli skóra i na nie źle reaguje, kup w aptece takie z linii do cery wrażliwej (np. Avène, La Roche Posay, Vichy). Makijaż zmyj zaraz po powrocie z pracy, najlepiej mleczkiem albo śmietanką z linii dla wrażliwców. Zamiast mleczka możesz użyć płynu micelarnego. W jego składzie są micele, czyli cząsteczki, które po zetknięciu ze skórą pochłaniają znajdujące się na niej resztki kosmetyków, sebum i zabrudzenia. Raz w tygodniu możesz stosować peeling do twarzy, ale tylko enzymatyczny, opracowany pod kątem wrażliwej skóry. Taki kosmetyk nie ściera martwych komórek naskórka, lecz rozpuszcza je, nie podrażniając skóry.

Tego nie rób

Unikaj:

  • spacerów ulicami wśród spalin
  • promieni UV (także tych emitowanych przez lampy jarzeniowe)
  • przebywania w miejscach zadymionych i dusznych
  • klimatyzowanych pomieszczeń, także klimatyzacji w aucie
  • stresujących sytuacji

Pielęgnacja skóry całego ciała w ciąży

Skóra na brzuchu, nogach czy ramionach jest mocniejsza i grubsza od tej na twarzy, dlatego rzadziej ulega podrażnieniom. Objawem wrażliwości jest tu najczęściej przesuszenie, efekt uszkodzenia naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka. Skóra, której brakuje wody, robi się szorstka, niemiła w dotyku, swędzi. Dlatego musisz ją inaczej pielęgnować. Nie używaj mydła, lepsze są specjalne kostki myjące albo żele do mycia skóry wrażliwej. Woda mocno wysusza skórę, dlatego myj się pod prysznicem. Wanny lepiej unikaj, ale jeśli chcesz się wykąpać, do wody dolej specjalny olejek natłuszczający lub oliwkę dla niemowląt (wanna zrobi się śliska, więc na dnie dla bezpieczeństwa podłóż ręcznik). Olejki przeciwdziałają nadmiernemu przesuszeniu skóry, a przy okazji zapobiegają rozstępom. Nie zastępują jednak balsamów do ciała. Przy suchej, wrażliwej skórze powinnaś stosować takie bez konserwantów, perfum, alkoholu czy substancji zapachowych. Muszą za to zawierać składniki odżywcze oraz nawilżające skórę (ceramidy, witaminę E, kompleksy roślinne, składniki odbudowujące barierę hydrolipidową). Trzeba je nakładać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie ma powodu, by rezygnować z kremu zapobiegającego rozstępom (pod warunkiem, że twoja skóra dobrze na niego reaguje). Pamiętaj tylko, by po nałożeniu balsamu do ciała dać mu przynajmniej kwadrans, by się wchłonął. Dopiero wtedy możesz wmasować drugi kosmetyk.

Zrób to koniecznie

W domu możesz samodzielnie przygotować maseczki łagodzące i nawilżające. Większość składników na pewno masz pod ręką, w kuchni.

  • Maseczka ziołowo-witaminowa - składniki: trzy torebki rumianku, łyżka zmielonej szałwii, pół szklanki wrzącej wody, kilka kropli witaminy A+E (można kupić w aptece). Zioła zaparz, ostudź do temperatury pokojowej. Papkę rozprowadź na uprzednio zwilżonej tonikiem gazie. Taki kompres trzymaj na twarzy przez około 20 minut.
  • Maseczka z żółtka - składniki: żółtko z jednego jajka, łyżeczka oliwy. Żółtko utrzyj dokładnie z oliwą i rozprowadź na twarzy. Zmyj po 20 minutach.
  • Maseczka z awokado - składniki: jedno dojrzałe awokado, łyżeczka słodkiej śmietanki (36 proc.). Awokado rozgnieć, wymieszaj ze śmietanką. Nałóż na twarz na 20 minut.
miesięcznik "M jak mama"