SZYJA I DEKOLT - jak o nie dbać, by zawsze wyglądały młodo
Skóra szyi i dekoltu jest szczególnie wymagająca, zwłaszcza u kobiet dojrzałych. Wymaga kosmetyków specjalnych, bogatych w składniki regenerujące i odżywcze.
Niemal pozbawiona gruczołów łojowych skóra szyi i dekoltu jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna. Latem, zwykle odkryta, łatwo ulega działaniu promieni słonecznych, które ją wysuszają i przyspieszają proces starzenia. Delikatny naskórek szyi i dekoltu jest też podrażniany przez ubranie. Wszystko to sprawia, że w tych miejscach ciało szybciej wiotczeje i traci elastyczność. I tam zwykle, wcześniej niż na twarzy, pojawiają się zmarszczki.
Aby zatem szyja nie zdradzała wieku dojrzałej kobiety, powinna ona nawilżać ją kilka razy w ciągu dnia, wieczorem stosować specjalny krem regenerujący i przeciwzmarszczkowy, a co najmniej raz w tygodniu fundować jej ujędrniający masaż.
Dobry kosmetyk do szyi i dekoltu to połowa sukcesu
Preparaty do pielęgnacji szyi i dekoltu nie są zbędnym luksusem. Im wcześniej zaczniemy je stosować, tym dłużej zachowamy młody wygląd. Odpowiedni krem ma nie tylko nawilżać i odżywiać skórę, ale też wzmacniać ją i ujędrniać. Ważne jest również, żeby się dobrze wchłaniał oraz, mimo wielu składników odżywczych, miał lekką konsystencję i nie był tłusty. Kremy stosowane latem na dzień powinny zawierać filtry ochronne.
Gdy objawy starzenia szyi i dekoltu stają się coraz bardziej widoczne, warto skorzystać z pomocy profesjonalistki. Kosmetyczka może zaproponować nawilżające maski kolagenowe, zabiegi z użyciem alg morskich lub tzw. minilift, czyli ujędrniającą maskę, która napina i dotlenia skórę. Najlepsze efekty daje cała seria zabiegów (zwykle ok. 6 - 8), ale nawet jeden sprawi, że skóra na szyi i dekolcie odzyska ładny kolor i stanie się bardziej jędrna, napięta oraz nawilżona.
W jaki sposób nakładać krem do szyi i dekoltu
Zawsze w kierunku od dekoltu ku brodzie. Dzięki temu poprawiamy krążenie w naczyniach włosowatych i zapobiegamy wiotczeniu skóry. Prawą ręką wmasujmy kosmetyk po lewej stronie szyi, lewą po przeciwnej. Gładzimy skórę otwartą dłonią, delikatnie, zwłaszcza w okolicy tarczycy. Natomiast w pobliżu żuchwy, lekko wklepując krem, „podciągajmy” skórę ku górze. W dekolt wcieramy kosmetyk okrężnymi ruchami, zaczynając od środka, a kończąc w okolicy pach. Zmarszczki powstają także po bokach i z tyłu szyi, dlatego podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie zapominajmy o tych miejscach.
Domowa pielęgnacja szyi i dekoltu
Błyskawiczną poprawę wyglądu szyi i dekoltu przynoszą zimne kompresy lub okłady. Trzeba owinąć kostkę lodu cieniutką folią i wymasować skórę bardzo delikatnymi okrężnymi ruchami, przesuwając dłoń od dekoltu w kierunku podbródka. Masaż ten powinien trwać nie dłużej niż 2 - 3 minuty, aby zbytnio nie wychłodzić ciała. W efekcie skóra sprawia wrażenie znacznie lepiej nawilżonej i elastycznej.
Raz w tygodniu warto zrobić peeling szyi i dekoltu, używając do tego delikatnych preparatów. Po takim zabiegu skóra pozbawiona zrogowaciałych, martwych komórek szybciej i lepiej wchłania kosmetyki pielęgnacyjne. Warto wtedy nałożyć na nią odżywczą i ujędrniającą maseczkę.