Masz na nogach pajączki? To idealny czas, by się ich pozbyć

2021-11-12 11:54

Skleroterapia jest jedną z najbardziej nieinwazyjnych i popularnych obecnie metod usuwania żylaków, pajączków, a nawet poważniejszych zmian naczyń żylnych. Z powodzeniem zastępuje laser oraz skomplikowane zabiegi mechaniczne. Sprawdziliśmy, dlaczego doceniana jest przez pacjentów i lekarzy, ile kosztuje i jak przebiega cały proces leczenia.

Masz na nogach pajączki? To idealny czas, by się ich pozbyć
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Rodzaje skleroterapii
 2. Przygotowanie do skleroterapii
 3. Przebieg skleroterapii
 4. Po zabiegu skleroterapii
 5. Zalety skleroterapii
 6. Komu skleroterapia nie pomoże?
 7. Przeciwwskazania do skleroterapii

Skleroterapia to zabieg medyczny polegający na zmniejszeniu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych przy użyciu środków chemicznych, mający zastosowanie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej i usuwaniu żylaków, żył siateczkowatych oraz teleangiektazji (poszerzonych żył śródskórnych powszechnie zwanych pajączkami).

Sposób na żylaki

Skleroterapia nazywana jest także ostrzykiwaniem żył lub obliteracją. Zabieg ten jest najpopularniejszym wykonywanym we współczesnej flebologii, dziedzinie lekarskiej poświęconej układowi żylnemu.

W Polsce skleroterapię przeprowadza się w zakładach zdrowotnych oraz salonach medycyny estetycznej. Leczenie wykonuje się w seriach, a liczba zabiegów jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta. W większości przypadków efekty pojawiają się dopiero po trzech zabiegach przeprowadzanych w odstępach kilkutygodniowych lub miesięcznych.

Czytaj też: Jak rozpoznać, że to już żylaki? Wczesne objawy

Rodzaje skleroterapii

 • Tradycyjna skleroterapia iniekcyjna z użyciem płynu lub piany
 • Mikroskleroterapia to zabieg przeprowadzany przy pomocy bardzo cienkich igieł, stosowany w leczeniu małych żył i zmian takich jak pajączki
 • Echoskleroterapia wykonywana pod kontrolą USG, przydatna w leczeniu większych żył
 • Echoskleroterapia z laserem przydatna w leczeniu żył zbyt dużych, by podziałała na nie skleroterapia
 • Skleroterapia z systemem Flebogrif stosowana u osób, które mają za sobą zapalenia żylne
Skąd się biorą żylaki?

Naczynia żylne potrafią przechowywać w sobie dużą ilość krwi. W przypadku cienkich, elastycznych żył, krew rozdyma żyłę ponad jej normalną pojemność. Żyła po chwili kurczy się i wraca do swojego normalnego "rozmiaru".

Jeśli jednak taki stan powtarza się zbyt często, żyłom grozi uszkodzenie ścianek i trwałe powiększenie pojemności, co skutkuje pojawieniem się żylaków. Najbardziej narażone są na to żyły na nogach. Dodatkowym czynniki ryzyka to przebywanie w wysokiej temperaturze, zbyt długie pozostawanie w jednej pozycji, brak ruchu oraz nadciśnienie żylne.

Przygotowanie do skleroterapii

Przed leczeniem, w zależności od części ciała poddawanej zabiegowi, konieczne jest wykonanie badanie USG Dopplera lub np. tomografii komputerowej, które jest dodatkowo płatne. Skleroterapię najlepiej wykonywać zimą, jesienią i wczesną wiosną, kiedy temperatura powietrza wynosi nie więcej niż 20°C. Z kolei miesiąc po każdym zabiegu w serii nie powinno się przebywać w temperaturze powyżej 25°C, nie należy też korzystać z kąpieli słonecznych i plażować.

Czytaj też: Co szkodzi żyłom, a co im sprzyja?

Przebieg skleroterapii

Mniejsze zabiegi wykonuje się bez znieczulenia, większe czasem ze znieczuleniem. Skleroterapia nie jest odczuwana prze większość pacjentów jako bolesna ze względu na cienkie igły. Do wnętrza naczynia żylnego lub sieci naczyń, w których występuje niepożądana zmiana wstrzykiwany jest środek chemiczny sklerozant.

Jego zadaniem jest podrażnienie naczynia, spowodowanie zwłóknienia, a co za tym idzie zarośnięcia zbyt dużego przepływu światła w żyle. Stąd też nazwa "skleroterapia", która pochodzi od greckiego przypomiotnika "sclero" znaczącego twardy, suchy, szorstki.

Po zabiegu skleroterapii

Jeśli skleroterapia dotyczyła nóg, zakłada się na nie pończochę uciskową, którą należy nosić przez dwa tygodnie od momentu zabiegu. Miejsce poddane zabiegowi może przybrać kolor siny i być bolesne w dotyku przez pewien czas oraz lekko szczypać. Po około trzech tygodniach od zabiegu zaczyna się wchłanianie naczynia, które trwa następne kilka tygodni, w zależności od wielkości zmiany.

Ile kosztuje skleroterapia?

Cena za jeden zabieg waha się od 400 zł do 600 zł.

Zalety skleroterapii

Niebywałą zaletą skleroterapii jest jej uniwersalność i mnogość rodzajów, z których każdy odpowiada konkretnej potrzebie pacjenta. Przez lekarzy ceniona jest właśnie za to oraz za duże bezpieczeństwo, nawet w przypadku skomplikowanych zmian żylnych. Pacjenci z kolei doceniają brak bólu, nieinwazyjność zabiegu, stosunkowo niski koszt względem efektów, krótki czas zabiegu, jak również krótki czas rekonwalescencji.

Należy pamiętać o tym, że skleroterapia to zabieg medyczny, który zmniejsza ryzyko chorób żylnych i całego układu żylnego. Jego przeznaczeniem początkowo były właśnie profilaktyka i leczenie. Dopiero później zaczęto oferować skleroterapię również w salonach medycyny estetycznej.

Komu skleroterapia nie pomoże?

Skleroterapia nie jest zabiegiem polecanym osobom z owrzodzeniami żylnymi podudzi. Z kolei niewinnie wyglądające pajączki na kostkach również są wyjątkowo trudne w wyleczeniu. Zabieg mogą wykonywać kobiety karmiące piersią, osoby chore na migrenę oraz osoby po odbytej zakrzepicy, jednak w tych wypadkach należy zachować ostrożność.

Przeciwwskazania do skleroterapii

 • miażdżyca tętnic kończyn dolnych
 • choroby serca
 • alergia na środki sklerotyzują
 • ostra zakrzepica żylna
 • paraliż, brak możliwości samodzielnego poruszania nogami i chodzenia

Ewentualne powikłania po skleroterapii:

 • zapalenia żył
 • alergia
 • przebarwienia
O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.

Polecany artykuł:

Metody LECZENIA ŻYLAKÓW

Sprawdź swoją wiedzę na temat choroby żylnej kończyn dolnych - jej przyczynach, objawach, leczeniu i profilaktyce.

Pytanie 1 z 10
Refluks naczyniowy to: