Ruch i DIETA to podstawa walki z CELLULITEM

2007-07-05 10:45

Podstawą terapii zwalczającej cellulit jest zdrowy tryb życia - spacery, jazda na rowerze, basen, czyli aktywność fizyczna, która pobudza krążenie. Bardzo ważna w terapii antycellulitowej jest również prawidłowa dieta.

Ruch i DIETA to podstawa walki z CELLULITEM
Autor: thinkstockphotos.com

Cellulit to grudki i zgrubienia tworzące się pod skórą na udach, pośladkach, brzuchu, biodrach czy ramionach. Wyglądają jak skórka pomarańczy, niektórzy lekarze nazywają go również „efektem materaca”. Nawet jeśli nigdy wcześniej go nie miałaś, na 90 proc. pojawi się on właśnie wtedy, gdy spodziewasz się dziecka.

Cztery stadia rozwoju cellulitu

Wysoka ilość estrogenów, produkowanych przez organizm kobiety w ciąży, osłabia ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych sprawiając, że przepuszczają one do przestrzeni międzykomórkowych płyn fizjologiczny. Płyn gromadzi się następnie w tkance podskórnej i powoduje obrzęki, które z kolei zaburzają mikrokrążenie. Wskutek tego krew dostarcza do adypocytów (czyli komórek tłuszczowych) zbyt mało tlenu, a odprowadza z nich niewystarczającą ilość produktów przemiany materii. Dlatego adypocyty powiększają się nawet kilkunastokrotnie, gromadząc coraz więcej tłuszczu. Warto wiedzieć, że cellulit ma kilka stadiów. W pierwszym skórka pomarańczowa jest widoczna tylko po ściśnięciu skóry palcami. W drugim widać ją także wtedy, gdy stoisz. Trzecie stadium jest wówczas, gdy skóra jest brzydko pofałdowana, a po ściśnięciu palcami – boli. I czwarte – kiedy uda, brzuch albo biodra przypominają powierzchnię kalafiora.

Ruch i dieta - podstawa walki z cellulitem

Podstawą terapii antycellulitowej jest zawsze zmiana stylu życia. Niezbędny jest ruch – spacery, jazda na rowerze, regularne ćwiczenia, które poprawią krążenie i spalą tłuszcz zalegający pod skórą. Istotna jest również prawidłowa dieta. Jej podstawowymi składnikami powinny być warzywa i owoce, kasze, chude ryby, ciemne pieczywo, kiełki – wszystkie te produkty są bogate w witaminy, błonnik i mikroelementy. W jadłospisie powinny znaleźć się także biały ser i tłuszcze roślinne. Trzeba za to ograniczać ilość soli, bo zatrzymuje wodę w tkankach. Warto pić dużo niegazowanej wody mineralnej, która pomaga usunąć toksyny z organizmu. Jeśli nie karmisz piersią, możesz pić herbatki ziołowe zawierające brzozę, skrzyp i krwawnik, jeśli karmisz – po konsultacji z położną lub lekarzem – herbatkę koperkową. Wszystkie one poprawiają przemianę materii. Ważna w terapii antycellulitowej jest zielona herbata, która usuwa toksyny z organizmu, jednak zdaniem niektórych lekarzy nie jest wskazana dla kobiet karmiących, gdyż może powodować u dziecka alergie. Jeśli chcesz ją pić, a karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem.

Krem skuteczny na cellulit w pierwszym i drugim stadium

Jeśli przed ciążą nie miałaś cellulitu, po porodzie będziesz prawdopodobnie miała pierwszy lub drugi stopień skórki pomarańczowej. W takim przypadku wystarczy ci domowa pielęgnacja dobrym kremem antycellulitowym. Takie kosmetyki możesz stosować nawet wtedy, gdy karmisz piersią, gdyż w żaden sposób nie zagrażają one bezpieczeństwu dziecka. Dobry krem zwykle zawiera kofeinę, która poprawia mikrokrążenie skórne, algi zmniejszające przepuszczalność naczynek krwionośnych oraz L-karnitynę, która zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w komórkach.

Jak nakładać krem antycellulitowy

Jak wykazały najnowsze badania przeprowadzone przez francuską firmę Galenic, krążenie krwi w tkance tłuszczowej wzrasta wtedy nawet o 200 proc. Zanim specyfik wmasujesz w skórę, koniecznie potraktuj ją naprzemiennym ciepło-zimnym natryskiem, bo zmiana temperatury wody pobudza krążenie. Pod prysznicem zrób sobie szybki masaż specjalną rękawicą (w ostateczności może być zwykła gąbka), masując skórę od stóp w kierunku talii. Do mycia używaj żelu peelingującego, który złuszcza martwy naskórek i sprawia, że krem antycellulitowy lepiej się wchłania. Wcieraj go kolistymi ruchami, jednocześnie uciskając skórę opuszkami palców – taki masaż działa jak minidrenaż, bo pomaga usuwać z komórek produkty przemiany materii. Jeśli zaś cellulit jest na brzuchu połącz przyjemne z pożytecznym i wcierając kosmetyk, rób jednocześnie „brzuszki”. To sposób wypróbowany przez liczne gwiazdy (m.in. Liv Tyler), które dzięki temu pozbyły się na brzuchu nie tylko cellulitu, ale też nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Kompleksowa terapia na cellulit

Jeśli cellulit miałaś już przed ciążą, po urodzeniu dziecka będzie on prawdopodobnie sporo większy. Ale również z zaawansowanym cellulitem można sobie poradzić, pod warunkiem że zastosujesz terapię kompleksową. Jej podstawą jest dobry krem plus zabiegi kosmetyczne oraz doustne preparaty antycellulitowe. I tu zła wiadomość: zabiegi oraz tabletki dozwolone są dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Dlaczego? Gdyż ani tabletki, ani zabiegi nie były dotąd testowane przez kobiety karmiące. Brak więc badań na temat ewentualnych zagrożeń, jakie takie terapie niosą dla maluszka. Jeśli już nie karmisz piersią, walkę ze skórką pomarańczową powinnaś zacząć od diagnozy stopnia cellulitu. Warto to zrobić u lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa. Zwykle proponują oni badanie USG wykonane z pomocą specjalnej głowicy. Takie badanie pozwala ocenić zmiany w tkance podskórnej i grubość tkanki tłuszczowej. Czasem lekarze badają cellulit za pomocą termografi i komputerowej. Test bada zmiany temperatury skóry i na ich podstawie układa „mapę” zmian tkanki skórnej, co pokazuje, gdzie są obszary niedokrwione (są zimniejsze), a gdzie zastoje żylne (są ciepłe). Po takim badaniu lekarz dobiera zabiegi, ale jeśli cellulit jest bardzo zaawansowany, może ci także zapisać leki przeciwobrzękowe i lekko moczopędne.

Tabletki antycellulitowe

Tabletki antycellulitowe znajdziesz w aptekach. Pigułek jest wiele, ale sposób ich działania jest niemal taki sam: zawarte w nich składniki poprawiają mikrokrążenie, redukują obrzęki, wzmacniają naczynka krwionośne. Te zawierające algi czy kwas linolowy CLA pomagają zredukować tkankę tłuszczową. Ich łykanie najlepiej połączyć z wcieraniem kremu i odpowiednią dietą. Wiele tabletek antycellulitowych zawiera duże dawki jodu, dlatego osoby mające problemy z tarczycą powinny przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem.

miesięcznik "M jak mama"