Rozstępy na plecach u chłopców: dlaczego powstają i jak się je leczy

2013-09-27 12:31

Rozstępy na plecach dotyczą głównie chłopców w okresie dojrzewania i wzrostu. Jeśli będą zaniedbane - pozostaną do końca życia. Charakterystyczne pręgi tworzą się po bokach i w dolnej części pleców. Na początku są różowe, ale z czasem zmieniają kolor na biały i zaczynają przypominać długie blizny. Dlaczego na plecach powstają rozstępy i jakie metody najskuteczniej je eliminują?

Rozstępy na plecach u chłopców: dlaczego powstają i jak się je leczy
Autor: Photos.com Rozstępy na plecach u chłopców: dlaczego powstają i jak się je leczy

Spis treści

  1. Zespół Marfana - przyczyna genetyczna powstawania rozstępów
  2. Poznaj sprawdzone sposoby na rozstępy

Rozstępy na plecach u chłopców pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania. Bardzo szybki wzrost powoduje, że organizm nie nadąża z produkcją nowych komórek. W ten sposób powstają ubytki w skórze, tworząc różowe pręgi na plecach. Ślady przypominają blizny i dla wielu młodych mężczyzn są poważnym problemem estetycznym. Zmiany uwidoczniają się jeszcze bardziej, kiedy chłopak zaczyna przybierać na wadze i budować masę mięśniową. U dziewcząt rozstępy pojawiają się zwykle na piersiach, udach, pośladkach. Dlaczego dojrzewający mężczyźni mają problemy ze skórą na plecach?Rozstępy u chłopców pojawiają się głównie na plecach, bo jest to najszybciej rosnąca część ciała. Oni nie tylko rosną w górę, ale i w szerz - a plecy w barkach się rozszerzają. Rozstępy na plecach na początku są różowe, a z czasem stają się białe i wyglądają jak poprzeczne blizny długości kilkunastu centymetrów.

Zespół Marfana - przyczyna genetyczna powstawania rozstępów

Oprócz szybkiego wzrostu, przyczyną rozstępów na plecach są predyspozycje genetyczne. Są jednym z objawów Zespołu Marfana (choroby narządu wzroku, układu kostnego, serca i naczyń krwionośnych, spowodowanej mutacją w genie fibryliny-1). Niezależnie od dojrzewania, rośnięcia, czy trybu życia pojawiają się w wyniku dysfunkcji tkanki łącznej. Nie pełni ona prawidłowo swojej funkcji i się nie rozwija. Uszkodzone włókna sprężyste zaburzają tworzenie kolagenu i nowej tkanki łącznej. Choroba jest dziedziczona w 70-85%, a rozstępy na plecach powodowane chorobą Marfana mogą pojawiać się niezależnie od wieku.

Poznaj sprawdzone sposoby na rozstępy

Jak uchronić się przed rozstępami na plecach?

Predyspozycje do tworzenia się rozstępów nie muszą być przekazywane genetycznie. To, że rodzice nie mieli problemów z rozstępami nie oznacza, że dojrzewające dziecko też nie będzie się z nimi męczyło. Rozstępy u 30% osób wywołuje nowa mutacja genu fibryliny-1. Rozstępy powstają w skutek rozrywania włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Żeby nie dopuścić do ich przeciążenia i zerwania, skóra musi być odpowiednio nawilżona. Dlatego też lepiej zadbać o plecy, kiedy tylko pojawi się podejrzenie, że zmiany skórne mogą nastąpić.  Niestety, rozstępy są zmianami trwałymi. Z czasem są coraz bledsze i mniej widoczne, ale całkowicie nie znikają nigdy. Jak stymulować produkcję kolagenu i elastyny i nie dopuścić do zerwania włókien? Profilaktykę zacząć trzeba od diety. Nie powinno w niej zabraknąć produktów z witaminą A, E, krzemem i cynkiem. Skóra nie może być też przesuszona - koniecznie zadbać trzeba o jej nawilżenie i natłuszczenie. W profilaktyce rozstępów sprawdza się smarowanie newralgicznych części ciała oliwką kosmetyczną lub środkami z kolagenem.

Kosmetyki na rozstępy na plecach

Co zrobić, kiedy jest już za późno na akcję profilaktyczną, bo rozstępy już się pojawiły? Kiedy prążki mają kolor różowy lub czerwony pomogą kosmetyki na rozstępy. Działają rozjaśniająco i wygładzająco, skóra będzie więc gładsza i jednolita. Przy wyborze kremu zwróćmy szczególną uwagę na jego składniki - skuteczne będą te z dużą zawartością kolagenu. Trudno znaleźć kosmetyki na rozstępy dedykowane mężczyznom, dlatego kremu najlepiej szukać między damskimi kosmetykami. Regularne stosowanie kremu na rozstępy wzmocni skórę i zapobiegnie powstawaniu kolejnych zmian.

Zabiegi na rozstępy na plecach

Skuteczną metodą usuwania głębokich rozstępów jest mikrodermabrazja i mezoterapia - mało inwazyjne metody wygładzające i usuwające przebarwienia, wykonywane w dobrych gabinetach kosmetycznych. Stosuje się je na różowe przebarwienia, jeszcze w fazie bliznowacenia.

Jeśli rozstępy zmieniły kolor na biały, konieczne będą bardziej inwazyjne zabiegi. W takim przypadku skuteczna jest laseroterapia, czyli usuwanie prążków laserem lub kuracja złuszczająca peelingami chemicznymi, np. z kwasem glikolowym.