Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?

2019-05-17 13:19

Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.

Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?
Autor: gettyimages.com Pryszcze podskórne łatwo pomylić z innymi zmianami.

Spis treści

  1. Pryszcze podskórne: czym są?
  2. Pryszcze podskórne: przyczyny
  3. Pryszcze podskórne: leczenie

Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę. 

Trądzik - jak sobie z nim poradzić?

Pryszcze podskórne: czym są?

To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki.

Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób.

Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie.

Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć.

Czytaj też:

Trądzik: objawy i skuteczne leczenie

Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć?

Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?

Pryszcze podskórne: przyczyny

Pryszcze podskórne mogą objawiać się pojedynczo lub jako grupa. W drugim przypadku mówi się o trądziku torbielowatym, którego inna nazwa to trądzik grudkowo-cystowym. Przyczyną powstawania cyst i grudek jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które zapychają się pod wpływem sebum i nie nadążającego ze zrogowaceniem naskórka.

Głównym powodem, dla którego tak się dzieje, są nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej powodujące nadmiar androgenów, czyli hormonów męskich. Dlatego też podobne zmiany występują u większej liczby mężczyzn niż kobiet. Inne przyczyny powstawania podskórnych pryszczy to:

  • używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
  • skłonności genetyczne
  • choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
  • długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)

Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.

Czytaj też:

Maseczka aspirynowa na przebarwienia, pryszcze, zaskórniki - przepis

7 skutecznych metod walki z pryszczami

Trądzik neuropatyczny ma podłoże psychiczne. Jak z nim walczyć?

Pryszcze podskórne: leczenie

Po pierwsze, pryszczy podskórnych nie można wyciskać! Zmiany te są osadzone na tyle głęboko, że pryszcz może rozlać się pod skórą. Wyjątkowo łatwo też o rozdrapanie pryszcza do krwi podczas naciskania go z każdej strony. Najprostszym sposobem na pryszcze podskórne jest maść ichtiolowa, czyli niedroga maść apteczna dostępna bez recepty, która wyciąga ropę z głęboko osadzonego pryszcza na zewnątrz. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ bardzo brudzi. Maść nakłada się na cystę i wokół niej i zmywa po około trzydziestu minutach. Dermatolodzy przepisują ją w połączeniu z antybiotykiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Innym sprawdzonym sposobem na trądzik grudkowo-cystowy jest domowa kuracja retinoidami lub seria zabiegów kwasami w salonie kosmetycznym. Niektórym osobom pomaga również zmiana diety, ograniczenie słodkich napojów, słodyczy oraz tłustych potraw i mięsa. Niestety, na pryszcze powstałe ze stresu ciężko zaradzić inaczej jak zwiększoną dawką relaksu.

Uwaga! Pryszcze podskórne łatwo pomylić

Niektóre pryszcze w newralgicznych miejscach łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi. Mogą to być:

  • tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory w postaci twardych guzków, które w przeciwieństwie do pryszczy nie mają zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach oraz na barkach;
  • włókniaki, czyli niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne przypominające brodawki;
  • kaszaki, czyli torbiele zastoinowe to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które zwykle są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie i niewielką ciemną kropkę we wnętrzu.

JAKI MASZ TYP URODY?

Pytanie 1 z 7
Jak opiszesz swoją cerę?
Zdjęcie
O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.