Pogromcy CELLULITU: masaż, dieta, kosmetyki, ćwiczenia
Przyczyny powstawania cellulitu mogą być różne - genetyczne, hormonalne, związane z zaburzeniami krążenia, siedzącym trybem życia, błędami dietetycznymi czy nadużywaniem leków. Z cellulitem boryka się większość dorosłych kobiet, ale i sporo młodych dziewczyn. Żeby go pokonać, trzeba z nim walczyć na kilku frontach jednocześnie.
Spis treści
Żeby walka z cellulitem zakończyła się sukcesem trzeba sięgnąć po różne rodzaje broni jednocześnie. Nie wystarczy wcierać krem antycellulitowy i czekać na spektakularne efekty, trzeba również zmienić dietę, zacząć się więcej ruszać i od czas do czasu poddać się działaniu masażu.
Jak pozbyć się cellulitu [WIDEO]
5 pogromców cellulitu
1. MASAŻ
Podczas masowania ciało się rozgrzewa i rozluźnia się tkanka łączna. Poprawia się krążenie krwi i limfy, a to usprawnia usuwanie toksyn z organizmu. Dlatego po masażu skóra jest gładsza i ma ładny koloryt. Staraj się robić masaż zawsze wtedy, gdy bierzesz prysznic – ciepła woda dodatkowo rozgrzeje skórę i przyśpieszy mikrokrążenie. Miejsca objęte cellulitem masuj kolistymi ruchami szorstką gąbką lub rękawicą do kąpieli. Jest to też znakomity peeling, po którym skóra lepiej wchłania substancje czynne z kosmetyków. Prysznic zakończ naprzemiennym polewaniem ciała ciepłą i zimną wodą – to świetna „gimnastyka” dla naczyń krwionośnych.
2. TABLETKI
Większość takich preparatów jest kompozycją ekstraktów rośłinnych (m.in. z alg, zielonej herbaty, owoców cytrusowych, Ginkgo biloba), kwasów omega, witamin i związków wspomagających przemiany tłuszczowe w organizmie (m.in. L-karnityna, C.L.A.). Ich zadaniem jest wzmocnienie naczyń włosowatych i limfatycznych, poprawa mikrokrążenia, przyśpieszenie przemian metabolicznych w tkance tłuszczowej, likwidacja obrzęków czy wreszcie zwiększenie wytrzymałości organizmu na wysiłek fizyczny. Dzięki tak kompleksowemu działaniu tabletki są doskonałym wsparciem dla kuracji antycellulitowej.
3. DIETA
Nadwaga, a także szybki spadek czy wahania wagi prowadzą do rozrostu komórek tłuszczowych i utraty jędrności skóry. Dlatego dieta to jeden z ważniejszych elementów walki z cellulitem – ma pobudzić przemianę materii, usprawnić spalanie tłuszczu, ułatwić oczyszczenie tkanek z toksyn i nadmiaru wody. Powinna być to dieta po prostu racjonalna – z niewielką ilością tłuszczów zwierzęcych (łatwo zamieniają się w tkankę tłuszczową), słodyczy i białego pieczywa (źródło tuczących cukrów i kalorycznych prostych węglowodanów). Konieczne jest ograniczenie soli (zatrzymuje wodę w organizmie) i kawy (pobudza apetyt, podnosi poziom kortyzolu, który sprzyja odkładaniu się tłuszczu w okolicy brzucha). Natomiast niezbędne są warzywa, owoce, kasze, ciemne pieczywo (dostarczają m.in. błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, i witamin z grupy B mających ogromny wpływ na przemianę materii). Cennym składnikiem jadłospisu są także ryby, oleje roślinne, orzechy, pestki i nasiona (dostarczają kwasów z rodziny omega, które przyśpieszają spalanie tłuszczu i zapobiegają jego odkładaniu).
4. KOSMETYKI
Żele pod prysznic, balsamy, kremy czy bardziej skoncentrowane i silniej działające sera – wybór preparatów antycellulitowych jest ogromny. Wiele firm oferuje serie kosmetyków, by zawarte w nich substancje uzupełniały się na kolejnych etapach pielęgnacji ciała i wzmacniały skuteczność kuracji. Te substancje to zwykle wyciągi roślinne, które m.in. podnoszą temperaturę skóry, pobudzają metabolizm w jej dolnych warstwach i ułatwiają rozbijanie komórek tłuszczowych, stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Ich działanie zwiększa masaż – miejsca objęte cellulitem posmaruj preparatem i energicznie wmasuj go specjalną rękawicą lub szczotką z gumowymi wypustkami.
5. ĆWICZENIA
Każdy rodzaj ruchu wpływa na przyśpieszenie przemiany materii i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Ale wybierając odpowiednie ćwiczenia, można wspomóc walkę z cellulitem w określonych partiach ciała. Jeśli chcesz pozbyć się „pomarańczowej skórki” z brzucha, kręć hula-hoop, ćwicz brzuszki i nożyce. Gdy masz cellulit na pośladkach i udach, rób półprzysiady, przysiady z piłką między kolanami, wymachy nóg do tyłu i w bok. Na cellulit na ramionach dobre są pompki i ćwiczenia polegające na unoszeniu rąk z ciężarkami – w bok, nad głowę i do tyłu.