Piersi – co zrobić by biust zachował piękny kształt

2007-05-07 2:40

Ładne piersi są symbolem kobiecości i obiektem męskich westchnień. By długo zachowały jędrność, trzeba je chronić i troskliwie pielęgnować. Na wygląd twojego biustu dobrze wpłynie codzienna gimnastyka, masaże i dobrze dobrany stanik.

Piersi – co zrobić by biust zachował piękny kształt
Autor: thinkstockphotos.com Piersi – co zrobić by biust zachował piękny kształt

Kobiece piersi, to połączenie gruczołów i tkanek: tłuszczowej oraz łącznej. Ich ciężar podtrzymuje skóra z pomocą mięśni klatki piersiowej, które ją napinają. Dlatego ważne, by były jak najdłużej mocne i sprawne. Na wygląd piersi mają wpływ zmiany hormonalne, którym podlega ciało podczas cyklu miesiączkowego, ciąży i menopauzy, diety odchudzające, opalanie oraz procesy starzenia się. Również prawo ciążenia jest szczególnie nieprzyjazne dla piersi dużych i ciężkich. Jeśli chcesz, by jak najdłużej zachowały swoją urodę, musisz im pomóc i o nie zadbać.

Masaż piersi każdego dnia

Systematyczny masaż już po miesiącu ujędrni piersi. Masuj biust okrężnymi ruchami, zaczynając od pachy, potem przesuwaj rękę pod piersią, a następnie nad nią. Omijaj wrażliwe brodawki. Masaż każdej  piersi powinien trwać około minuty. Dobre efekty daje masowanie naprzemiennie strumieniami ciepłej i zimnej wody. Możesz też owinąć kostkę lodu w cienką chusteczkę z materiału i masować piersi kolistymi ruchami.

Zrób to koniecznie

 • Raz w tygodniu dokładnie złuszcz naskórek na piersiach (użyj peelingu do twarzy), co ułatwi wnikanie aktywnych substancji z kremu lub balsamu.
 • Używaj specjalnych preparatów do pielęgnacji biustu. Mają zwykle lekką, żelową konsystencję i szybko się wchłaniają. Większość zawiera wyciągi roślinne, np. z alg, skrzypu albo bluszczu, witaminy (najczęściej prowitaminę B5) oraz mikroelementy, np. magnez, miedź, cynk.
 • Możesz raz w tygodniu posmarować piersi grubą warstwą kremu pielęgnacyjnego lub gęstego balsamu i owinąć je szczelnie fpią. Wtedy odżywcze składniki znacznie szybciej się wchłoną.
 • Latem pamiętaj o częstym smarowaniu dekptu i odsłoniętej części piersi kremem z filtrem, najlepiej blokerem. Uchronisz skórę przed fotostarzeniem.
 • Codzienna gimnastyka wzmocni mięśnie klatki piersiowej

  Kobiety, które się gimnastykują, mają ładniejszy biust, od tych, które w ogóle nie ćwiczą. Mocne mięśnie i ścięgna lepiej go podtrzymują i napinają otaczającą skórę. Jest jędrny i sprężysty. Kup ciężarki i ćwicz z nimi w domu codziennie przez kilka minut (więcej ćwiczeń w grudniowym numerze). Możesz też zapisać się na basen, bo pływanie rozwija mięśnie barków i pleców, a chłodna woda ujędrnia skórę. Pomagają też ćwiczenia rozciągające (stretching) i wzmacniające (pilates), a także wyprostowana sylwetka. Dlatego nie garb się i nie opuszczaj głowy.

  To szkodzi twoim piersiom

  • Spanie na brzuchu. Pod ciężarem ciała deformują się.
  • Sauna i gorące kąpiele. Skóra się rozciąga i wysusza.
  • Opalanie. Słońce niszczy skórę.
  • Diety odchudzające. Rozciągnięta skóra wiotczeje.
  • Uprawianie dynamicznych sportów. Dlatego używaj specjalnego, sportowego stanika, który będzie mocno podtrzymywał twój biust.
  • Za ciasne, źle dopasowane, mocno usztywnione staniki. Utrudniają prawidłowe krążenie krwi i uciskają piersi.
  miesięcznik "Zdrowie"