PIELĘGNACJA poszczególnych części CIAŁA i TWARZY

2008-08-28 2:54

Skóra na różnych częściach ciała i twarzy ma niejednolitą grubość, w niektórych miejscach jest bardziej natłuszczona, w innej intensywniej się poci. Poznaj mapę swojej skóry i zadbaj o jej piękno. Przedstawiamy sposoby na pielęgnację każdej części ciała.

PIELĘGNACJA poszczególnych części CIAŁA i TWARZY
Autor: thinkstockphotos.com Masaż szorstką rękawicą raz w tygodniu sprawi, że skóra na pośladkach będzie gładka i bez krostek.

Patrząc na skórę, dostrzegasz, że w niektórych miejscach jest cienka, pokrywa ścięgna, prześwitują przez nią naczynia krwionośne. W innych jest zgrubiała lub widzisz zmarszczki. U osób starszych staje się cieńsza, sucha, szorstka i niejednorodna kolorystycznie – to skutek zmniejszającej się z wiekiem aktywności gruczołów łojowych, a także grubienia naskórka. Jej stan w pewnym stopniu zależy również od czynników genetycznych. Wpływ na nią mają też hormony, upodobanie do wylegiwania się na słońcu i szerokość geograficzna, w jakiej żyjesz.

Pielęgnacja okolic oczu i powiek

W tych miejscach skóra jest najcieńsza (ma ok. 0,5 mm grubości) i najdelikatniejsza, a równocześnie silnie unerwiona. Ma niewiele gruczołów łojowych i bardzo cienką podściółkę tłuszczową. Z wiekiem ubywa w niej włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego, w efekcie skóra staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki mimiczne (np. kurze łapki), a pod oczami widoczne są cienie, bo przez cieniutki naskórek zaczynają prześwitywać naczynia krwionośne. Narasta także skłonność do zastojów limfy, które objawiają się porannymi obrzękami powiek. 
Rady dla ciebie: Rano i wieczorem nakładaj na powieki i wokół oczu odżywczy krem, np. z witaminami, który wygładza i rozjaśnia skórę. Może być też z ekstraktami roślinnymi (np. z rumianku, aloesu, świetlika, bławatka) – są bogate we flawonoidy, witaminy i sole mineralne, działają kojąco, poprawiają mikrokrążenie i zapobiegają opuchnięciom. Preparat nanoś delikatnie od zewnętrznych kącików oczu do wewnętrznych, nigdy odwrotnie. Zadbaj o prawidłowy demakijaż – używaj łagodnych kosmetyków, które dokładnie usuwają makijaż, ale nie podrażniają spojówek i delikatnej skóry. By uniknąć efektu podkrążonych oczu, wysypiaj się, spędzaj dużo czasu na powietrzu i noś okulary słoneczne.

Pielęgnacja skóry twarzy

Skóra na twarzy ma sporo gruczołów łojowych i potowych. Gdy ich aktywność jest niewielka, cera jest sucha; gdy wydzielają dużo łoju – nieładnie się błyszczy, pojawiają się na niej zaskórniki, grudki i krostki. U niektórych kobiet na skórze widoczne są czerwone pajączki – rozszerzone na stałe naczynia włosowate (m.in. skutek ekstremalnych temperatur: mrozu, upału). Cera może być też wrażliwa, wtedy np. źle toleruje zwykłe kosmetyki, reaguje na zbyt pikantne potrawy, alkohol. Skóra na twarzy starzeje się szybciej niż np. na tułowiu. Skutkiem ciągłych skurczów i rozkurczów mięśni twarzy jest powstawanie zmarszczek mimicznych. 
Rady dla ciebie: Rano i wieczorem po starannym oczyszczeniu skóry wklep w nią krem dobrany do rodzaju cery (nawilżający, pochłaniający nadmiar sebum, do cery naczynkowej lub wrażliwej). Korzystaj też z pilingów i zabiegów rewitalizujących.

Pielęgnacja szyi i dekoltu

W tych miejscach skóra jest cieńsza niż na twarzy, bardziej wrażliwa i szybciej się starzeje. Wzdłuż mostka (jest tam sporo gruczołów łojowych) u niektórych pań pojawiają się krostki i zaskórniki. Z wiekiem na dekolcie mogą tworzyć się przebarwienia i brodawki łojotokowe. 
Rady dla ciebie: Codziennie nakładaj na skórę krem (do szyi i dekoltu lub ten sam co do twarzy). Na dekolcie smaruj go ruchem od środka na boki, zaś na szyi – ku żuchwie (usprawnisz ukrwienie tej okolicy). Raz w tygodniu zrób piling i nałóż intensywnie odżywiającą maseczkę.

Pielęgnacja ust

Wargi pokryte są cienką warstwą nabłonka, przez który jakby prześwituje krew unaczyniająca usta – stąd nazwa czerwień wargowa. Na ich powierzchni widoczne są liczne bruzdy, które są indywidualne i niezmienne dla każdego człowieka przez co najmniej 10 lat (wykorzystuje to cheiloskopia – metoda kryminalistyczna polegająca na analizowaniu odcisków ust). Wargi mają gruczoły łojowe, pozbawione są zaś gruczołów potowych i włosów. W okolicy ust znajduje się bardzo dużo receptorów, dlatego jest to miejsce wrażliwe na dotyk, ból, wibracje, temperaturę. Z wiekiem czerwień wargowa „zwęża się”, gdyż naskórek staje się cieńszy, zanika skóra właściwa i gruczoły łojowe. 
Rady dla ciebie: Używaj pomadek ochronnych z filtrem – nawilżą usta, zapobiegną ich pierzchnięciu, osłonią przed promieniami słonecznymi. Rób wargom piling – odrobinę cukru połącz z wodą lub miodem i chwilę pocieraj usta. Efektem takiego zabiegu są gładkie i pięknie zabarwione wargi. Korzystaj z błyszczyków – kuszący blask ust nie pozostawi twojego mężczyzny obojętnym...

Pielęgnacja skóry głowy

Skóra głowy jest delikatna, gęsto utkana mieszkami włosowymi, zwykle jaśniejsza, bo dostępu do niej bronią włosy (nitkowate wytwory naskórka). Znajduje się w niej sporo gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy mają ładny połysk. Ale ich zbyt duża aktywność sprawia, że włosy się przetłuszczają. Częstą dolegliwością skóry głowy jest łupież tłusty – objaw łojotokowego zapalenia skóry. 
Rady dla ciebie: Myjąc głowę, delikatnie masuj skórę (nie drap jej). Kosmetyki stylizujące nanoś na włosy, nie zaś na skórę głowy – unikniesz podrażnień i nieprzyjemnego swędzenia. Gdy masz łupież, stosuj szampon odpowiedni do jego odmiany (tłustej lub suchej) przez ok. 3 tygodnie. W uporczywych przypadkach wybierz się do dermatologa.

Pielęgnacja dłoni

Skóra dłoni jest pozbawiona tkanki podskórnej i gruczołów łojowych. Ma za to dużą liczbę gruczołów potowych (300–400 na cm2, podobnie jak na stopach) oraz grubszą warstwę naskórka. Po wewnętrznej stronie dłoni znajdują się linie papilarne tworzące układ bruzd charakterystyczny dla każdego człowieka. Z wiekiem skóra grubieje, ma skłonność do pękania i stanów zapalnych pod wpływem detergentów lub czynników drażniących. Natomiast skóra grzbietów rąk z czasem staje się cieńsza, skłonna do podrażnień i bardziej przebarwiona, bo jest ciągle wystawiana na działanie słońca, wiatru i różnic temperatur. Na dłoniach znajdują się tzw. punkty refleksyjne (wykorzystuje to refleksologia), które odpowiadają poszczególnym narządom – ich uciskanie pozwala leczyć różne schorzenia i łagodzić ich dolegliwości. 
Rady dla ciebie: Po każdym myciu rąk wmasuj w nie krem – to zapewni im gładkość i opóźni starzenie skóry. Do prac domowych zakładaj rękawiczki ochronne. Pamiętaj o pilingu, nakładaj nawilżające maseczki. Gdy paznokcie są słabe, wzmacniaj je odżywkami i wybierz się na profesjonalny manikiur – ich kondycja może wynikać np. z nieumiejętnego używania pilnika. Jeśli się rozdwajają, wykruszają, są zbyt miękkie, zasięgnij porady dermatologa, by wykluczyć chorobę skóry.

Kark i plecy

Na plecach skóra jest grubsza niż na przedniej stronie tułowia. Ma również sporo gruczołów łojowych i potowych. Kark, linia kręgosłupa oraz dolne partie pleców są bardzo wrażliwe na dotyk. 
Rady dla ciebie: Raz w tygodniu zrób piling, by nie pojawiały się wypryski.

Pośladki

Skóra na nich jest miękka i jędrna, znajduje się w niej sporo komórek tłuszczowych, ale ma tendencje do rozstępów i cellulitu. 
Rady dla ciebie: Masuj je szorstką gąbką, po kąpieli wcieraj krem ujędrniający, antycellulitowy lub przeciw rozstępom. Jak najczęściej napinaj mięśnie pośladków, dzięki temu zachowasz ponętne krągłości, a skóra nie będzie wiotczała.

Piersi

Tu skóra jest delikatna, ma sporo tkanki tłuszczowej. W centralnej części piersi znajduje się największy gruczoł skórny – gruczoł sutkowy. Piersi są bardzo wrażliwe na bodźce. Pod wpływem dotyku brodawki sutków i ich otoczki obkurczają się, a piersi zaokrąglają i nieco unoszą.
Rady dla ciebie: Używaj balsamów ujędrniających i – nawet jeśli masz mały biust – noś stanik (dobrze dobrany!). Piersi lubią też masaże chłodnym lub ciepło-zimnym strumieniem wody (omijaj brodawki). Takie zabiegi pobudzają krążenie krwi i poprawiają sprężystość skóry. Żeby piersi miały ładny kształt, pamiętaj o wyprostowanej postawie i ćwiczeniach (np. damskich pompkach).

Łokcie i kolana

Na nich skóra jest zgrubiała, często szorstka, gdyż służą do podpierania.
Rady dla ciebie: Skóra będzie gładka i elastyczna, jeśli będziesz ją natłuszczać (preparatami z mocznikiem, kwasem salicylowym, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi) i raz w tygodniu zrobisz piling.

Uda

Choć tu skóra jest jędrna, ma skłonność do cellulitu i powierzchownych rozszerzonych naczynek żylnych. Odkłada się w niej sporo tłuszczu. Wewnętrzna strona ud i pachwiny są delikatne, wrażliwe na otarcia i odparzenia – podatne na zakażenie grzybicze.
Rady dla ciebie: Wklepuj w uda balsam ujędrniający lub antycellulitowy. Dzięki temu poprawisz mikrokrążenie w skórze i zadbasz o jej elastyczność.

Pachy

Skóra jest delikatna, ma dużo mieszków włosowych oraz gruczołów potowych i łojowych.
Rady dla ciebie: Do usuwania włosków nie używaj depilatora, tylko łagodnych preparatów. Jeśli bardzo się pocisz, sięgnij po antyperspirant, który hamuje wydzielanie potu (dezodorant tylko maskuje nieprzyjemną woń). W przypadkach ciężkiej nadpotliwości pomóc może ostrzykiwanie tych okolic toksyną botulinową. Nie używaj perfum i dezodorantów perfumowanych podczas opalania, ponieważ mogą wywołać przebarwienia skóry.

Brzuch

W tym miejscu jest dużo tkanki podskórnej, w której zgromadzone są komórki tłuszczowe. Dlatego skóra na brzuchu ma skłonność do rozstępów (skutek nadmiernego rozciągania skóry, przerwania włókien kolagenowych i naskórka), cellulitu (efekt rozrostu komórek tłuszczowych).
Rady dla ciebie: Dbaj o prawidłową wagę i nie przejadaj się. Ćwicz mięśnie brzucha. Jeśli masz rozstępy lub cellulit, używaj specjalnych kosmetyków poprawiających stan skóry.

Stopy

Na podeszwach jest sporo gruczołów potowych, zaś nie ma gruczołów łojowych – stąd skóra ma skłonność do pękania. Jest dość gruba (ok. 4 mm). W podeszwach znajduje się dużo receptorów czucia, co sprawia, że odczuwasz nawet ziarenka piasku w bucie. Dzięki liniom papilarnym nie ślizgasz się po gładkiej powierzchni. Na skórze stóp, podobnie jak na dłoniach, znajdują się punkty refleksyjne.
Rady dla ciebie: Regularnie stosuj tarkę do stóp (pumeks trudniej utrzymać w czystości) i rób piling. By zmiękczyć i łatwiej usunąć zrogowaciały naskórek, używaj kosmetyków z dodatkiem mocznika i kwasu salicylowego. Nawilżaj skórę kremem, który zapobiegnie jej pękaniu. Gdy stopy bardzo się pocą, stosuj dezodorant odświeżający lub antyperspirant do stóp. W przypadku pojawienia się pęknięć naskórka, jego zaczerwienienia czy nieprzyjemnego zapachu (zwłaszcza między palcami) zgłoś się do dermatologa. Analogicznie, gdy twoje paznokcie stały się żółte, pogrubiałe, kruche.

Wzgórek łonowy

Skóra na nim jest delikatna, pokryta włosami, ma sporo gruczołów łojowych i komórek tłuszczowych.
Rady dla ciebie: Do depilacji używaj łagodnych preparatów, nie maszynki, bo skóra w tym miejscu ma skłonność do podrażnień i zapalenia mieszków włosowych. Pamiętaj o dezynfekcji skóry przed i po depilacji. Jeśli włoski mają tendencje do wrastania, dobrym wyjściem jest depilacja laserowa.

miesięcznik "Zdrowie"