NADMIERNE POCENIE to twój problem? Znajdź odpowiedni antyperspirant

2011-06-09 10:54

Jeśli chcesz nawet w upał czuć się komfortowo –  sięgnij po odpowiedni dezodorant lub antyperspirant. W wyborze mogą pomóc ci wyniki testu naszych dziennikarek. Tak rozwiążesz narastający latem problem z nadmiernym poceniem się.

NADMIERNE POCENIE to twój problem? Znajdź odpowiedni antyperspirant
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Nadmierne pocenie jest kłopotliwe
  2. Nadmierne pocenie - woda, mydło, dobry dezodorant
  3. Sposoby na nadmierne pocenie się
  4. Lekarze walczą z nadmiernym poceniem
  5. Układ chłodzenia organizmu tworzą gruczoły potowe

Pot to wydzielina gruczołów potowych. Pocisz się przez cały czas, również wtedy, kiedy tego wcale nie zauważasz. W normalnych warunkach człowiek wydziela ok. 800 ml potu, podczas upałów, gorączki czy wysiłku znacznie więcej, nawet kilka litrów w ciągu doby. Tak właśnie działa naturalny mechanizm regulujący temperaturę ciała – wilgoć, parując ze skóry, chłodzi ją i przepływająca pod skóra krew, zapobiegając przegrzaniu organizmu. Jednak nie zawsze przebiega to bez zakłóceń.

Nadmierne pocenie jest kłopotliwe

Niektóre osoby, z różnych przyczyn, pocą się wyjątkowo intensywnie. U młodzieży dzieje się tak zwykle w okresie dojrzewania, bo burza hormonalna zwiększa wrażliwość układu nerwowego odpowiedzialnego za wydzielanie potu. Nadmierne pocenie występuje też często podczas menopauzy, przy cukrzycy, nadczynności tarczycy, nowotworach. Wcale nierzadko nadmierna potliwość dotyka tylko określone miejsca ciała. Pocenie o podłożu psychicznym dotyczy najczęściej dłoni, stóp, pach, pachwin oraz twarzy i zwykle pojawia się pod wpływem nawet najmniejszych bodźców emocjonalnych. Zwiększone wydzielanie potu może także występować w tych okolicach ciała, w których toczy się jakiś proces chorobowy, np. zaburzenia jelitowe czy owrzodzenie podudzi. Istnieje również tzw. pocenie smakowe, pojawiające się po zjedzeniu potraw gorących lub pikantnych – kropelki potu widać na nosie, czole, nad górna warga. A czasem przyczyną takiego pocenia jest uszkodzenie układu nerwowego – wtedy pod czas żucia zamiast gruczołów ślinowych pobudzane są gruczoły potowe.

Nadmierne pocenie - woda, mydło, dobry dezodorant

Sam pot jest niemal bezwonny, dopiero w wyniku rozkładu przez bakterie bytujące na skórze zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Dlatego woda i mydło to pierwsi sojusznicy w walce z zapachem potu, ponieważ zmywają bakterie ze skóry. Nie usuwają ich jednak całkowicie, bo znajdują się one również w porach i mieszkach włosowych. Szczególnie newralgicznym miejscem są włosy pod pachami – gromadząca się na nich wydzielina gruczołów potowych jest doskonałą pożywką dla bakterii. Pachy warto więc golić nie tylko ze względów estetycznych, ale też higienicznych. Nieprzyjemny zapach potu bardzo skutecznie likwidują dezodoranty i antyperspiranty – każdy z tych kosmetyków należy stosować na świeżo umytą, suchą i najlepiej wydepilowaną skórę. Dezodoranty zawierają związki hamujące rozwój bakterii rozkładających pot (np. chlorek glinu), które działają przez kilka godzin. Są w nich również substancje zapachowe tuszujące niemiłą won potu. Te kosmetyki nie powstrzymują jednak jego wydzielania to zadanie antyperspirantów. Zawierają związki (np. alkaliczne sole glinu), które pod wpływem temperatury i wilgoci zmieniają się w żel zwężający ujścia gruczołów potowych. Często jest w nich także talk – osusza skórę, ograniczając możliwość rozwoju bakterii. Działanie antyperspirantów zwykle utrzymuje się przez 48 godzin i właśnie dlatego nie należy ich stosować na duże powierzchnie skóry, bo mogłoby to zakłócić system termoregulacji organizmu. Na noc trzeba więc zmyć kosmetyk, aby skóra mogła swobodnie oddychać. Najlepiej jest używać antyperspirantu zamiennie z dezodorantem, co 2 dni.

Sposoby na nadmierne pocenie się

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?
Zdaniem eksperta
dr Krzysztof Miracki, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, BeautyMed w Warszawie

Na pocenie - botoks

Obecnie najczęściej wykonuje się ostrzykiwanie toksyną botulinową (botoks), która blokuje zakończenia nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie potu. Przed zabiegiem należy zrobić tzw. test Minora. Polega on na tym, że miejsce, w których pacjent najbardziej się poci – pachy, stopy, dłonie – smaruje się jodyną, a następnie zasypuje skrobią. Tam, gdzie skóra najmocniej się zabarwi, występuje najwięcej nadaktywnych gruczołów potowych. Dzięki temu lekarz ma doskonałą wskazówkę, które miejsca ma ostrzyknąć. Wówczas smaruje się skórę preparatem znieczulającym, a następnie podaje botoks – zwykle wykonuje się 20–30 nakłuć cienką, krótką igłą. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, można od razu po nim wrócić do zwykłych zajęć. Cena zabiegu to ok. 1,5 tys. zł, a jego efekt utrzymuje się prawie rok.

Lekarze walczą z nadmiernym poceniem

Są takie sytuacje, gdy nawet lekko wilgotna skóra powoduje uczucie dyskomfortu i skrepowania, a co dopiero, gdy pot dosłownie z niej spływa, z czym w dodatku z reguły łączy się jeszcze nieprzyjemny zapach. Dla osób cierpiących na nadmierną potliwość ta przypadłość jest wyjątkowo uciążliwa, bo nawet skrupulatna dbałość o higienę i doskonałe kosmetyki jedynie na krótko usuwają problem. I właśnie wtedy z pomocą może przyjść medycyna. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić preparat hamujący czynność gruczołów potowych, np. zasypkę albo roztwór do smarowania, zawierający np. kwas borowy czy formalinę. Stosuje się również leki uspokajające, z grupy beta-blokerów, akupunkturę, psychoterapię. Czasem pomocna bywa jonoforeza – to zabieg z użyciem prądu stałego stosowany na dłonie i stopy. Bywa jednak, ze trzeba sięgnąć po bardziej radykalne metody. W szczególnych przypadkach (np. pocenia na plecach czy innych dużych obszarach ciała) stosuje się tzw. sympatektomie. To zabieg polegający na przecięciu nerwów odpowiedzialnych za działanie gruczołów potowych w danej okolicy ciała. Chociaż jest to metoda skuteczna, to jednak wiąże się z nią ryzyko różnych powikłań. Dlatego coraz powszechniej stosuje się nowsze techniki, znane z medycyny estetycznej.Laser zapewnia trwały efekt - mówi dr n. med. Marcin Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej i medycyny estetycznej, Esteticmed w Bydgoszczy. W nowatorskiej metodzie leczenia chronicznej nadpotliwości wykorzystuje się wiązkę światła laserowego. Zabieg jest jednorazowy, ponieważ daje trwały efekt, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Polega na wprowadzeniu światłowodu lasera przez mikronacięcie skóry w obręb tkanki podskórnej, rozpuszczeniu gruczołów potowych i ich odessaniu. Po zabiegu miejsca nacięć zamyka się plastrami lub szwami. Cała procedura trwa ok. 45 minut i po krótkim odpoczynku pacjent wraca do domu. Obrzęk i bolesność w obszarze poddanym zabiegowi ustępują w ciągu 48–72 godzin, natomiast efekt w postaci zmniejszonego pocenia jest odczuwalny już po 3 dniach i przez kolejne dni jeszcze narasta. Tą metodą nieodwracalnie likwiduje się potliwość w obrębie pach, nie stosuje się jej na stopach ani dłoniach. Cena zabiegu wynosi 4,5–6 tys. zł.

Zrób to koniecznie

Dziennikarki redakcji Zdrowia i Poradnikazdrowie.pl testowały antyperspiranty i dezodoranty. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wypadły wszystkie testowane produkty, sprawdź w wyszukiwarce kosmetyków.

Układ chłodzenia organizmu tworzą gruczoły potowe

Mechanizm termoregulacji tworzą dwa rodzaje gruczołów potowych. Gruczoły ekrynowe znajdują się na całej skórze, a wydzielany przez nie pot niemal w 99 proc. stanowi woda. Gruczoły apokrynowe uaktywniają się dopiero w okresie dojrzewania, najwięcej jest ich pod pachami, w okolicach narządów płciowych, w pachwinach i na owłosionej skórze głowy. Wydzielają pot mętny i lepki, zawierający białko i tłuszcze.

miesięcznik "M jak mama"