Masz na nogach pajączki? Ten zabieg pomoże ci się ich pozbyć

2022-06-18 15:01

Skleroterapia jest jedną z najbardziej nieinwazyjnych i popularnych metod usuwania żylaków, pajączków, a nawet poważniejszych zmian naczyń żylnych. Z powodzeniem zastępuje laser oraz skomplikowane zabiegi mechaniczne. Jak przebiega zabieg oraz dlaczego pacjenci i lekarze tak go sobie cenią?

Masz na nogach pajączki? To idealny czas, by się ich pozbyć
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Skąd się biorą żylaki?
 2. Rodzaje skleroterapii
 3. Komu pomoże skleroterapia?
 4. Przygotowanie do zabiegu
 5. Przebieg skleroterapii
 6. Po skleroterapii
 7. Zalety skleroterapii
 8. Przeciwwskazania do skleroterapii

Skąd się biorą żylaki?

Naczynia żylne potrafią przechowywać w sobie dużą ilość krwi. W przypadku cienkich, elastycznych żył, krew rozdyma żyłę ponad jej normalną pojemność. Żyła po chwili kurczy się i wraca do swojego normalnego "rozmiaru".

Jeśli jednak taki stan powtarza się zbyt często, żyłom grozi uszkodzenie ścianek i trwałe powiększenie pojemności, co skutkuje pojawieniem się żylaków. Najbardziej narażone są na to żyły na nogach. Dodatkowym czynniki ryzyka to przebywanie w wysokiej temperaturze, zbyt długie pozostawanie w jednej pozycji, brak ruchu oraz nadciśnienie żylne.

Skleroterapia to zabieg medyczny polegający na zmniejszeniu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych przy użyciu środków chemicznych, mający zastosowanie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej i usuwaniu żylaków, żył siateczkowatych oraz teleangiektazji (poszerzonych żył śródskórnych powszechnie zwanych pajączkami).

Sposób na żylaki

Skleroterapia nazywana jest także ostrzykiwaniem żył lub obliteracją. Zabieg ten jest najpopularniejszym wykonywanym we współczesnej flebologii, dziedzinie lekarskiej poświęconej układowi żylnemu.

W Polsce skleroterapię przeprowadza się w zakładach zdrowotnych oraz salonach medycyny estetycznej. Leczenie wykonuje się w seriach, a liczba zabiegów jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta. W większości przypadków efekty pojawiają się dopiero po trzech zabiegach przeprowadzanych w odstępach kilkutygodniowych lub miesięcznych.

Czytaj też: Jak rozpoznać, że to już żylaki? Wczesne objawy

Rodzaje skleroterapii

Wyróżniamy takie rodzaje skleroterapii jak:

 • tradycyjna skleroterapia iniekcyjna z użyciem płynu lub piany
 • mikroskleroterapia to zabieg przeprowadzany przy pomocy bardzo cienkich igieł, stosowany w leczeniu małych żył i zmian takich jak pajączki
 • echoskleroterapia wykonywana pod kontrolą USG, przydatna w leczeniu większych żył
 • echoskleroterapia z laserem przydatna w leczeniu żył zbyt dużych, by podziałała na nie skleroterapia
 • skleroterapia z systemem Flebogrif stosowana u osób, które mają za sobą zapalenia żylne.

Komu pomoże skleroterapia?

Skleroterapia nie jest zabiegiem polecanym osobom z owrzodzeniami żylnymi podudzi. Z kolei niewinnie wyglądające pajączki na kostkach również są wyjątkowo trudne w wyleczeniu. Zabieg mogą wykonywać kobiety karmiące piersią, osoby chore na migrenę oraz osoby po odbytej zakrzepicy, jednak w tych wypadkach należy zachować ostrożność.

Przygotowanie do zabiegu

Przed leczeniem, w zależności od części ciała poddawanej zabiegowi, konieczne jest wykonanie badanie USG Dopplera lub np. tomografii komputerowej, które jest dodatkowo płatne. Skleroterapię najlepiej wykonywać zimą, jesienią i wczesną wiosną, kiedy temperatura powietrza wynosi nie więcej niż 20°C. Z kolei miesiąc po każdym zabiegu w serii nie powinno się przebywać w temperaturze powyżej 25°C, nie należy też korzystać z kąpieli słonecznych i plażować.

Cena za jeden zabieg waha się od 400 zł do 600 zł.

Przebieg skleroterapii

Mniejsze zabiegi wykonuje się bez znieczulenia, większe czasem ze znieczuleniem. Skleroterapia nie jest odczuwana prze większość pacjentów jako bolesna ze względu na cienkie igły. Do wnętrza naczynia żylnego lub sieci naczyń, w których występuje niepożądana zmiana wstrzykiwany jest środek chemiczny sklerozant.

Jego zadaniem jest podrażnienie naczynia, spowodowanie zwłóknienia, a co za tym idzie zarośnięcia zbyt dużego przepływu światła w żyle. Stąd też nazwa "skleroterapia", która pochodzi od greckiego przypomiotnika "sclero" znaczącego twardy, suchy, szorstki.

Po skleroterapii

Jeśli skleroterapia dotyczyła nóg, zakłada się na nie pończochę uciskową, którą należy nosić przez dwa tygodnie od momentu zabiegu. Miejsce poddane zabiegowi może przybrać kolor siny i być bolesne w dotyku przez pewien czas oraz lekko szczypać. Po około trzech tygodniach od zabiegu zaczyna się wchłanianie naczynia, które trwa następne kilka tygodni, w zależności od wielkości zmiany.

Zalety skleroterapii

Niebywałą zaletą skleroterapii jest jej uniwersalność i mnogość rodzajów, z których każdy odpowiada konkretnej potrzebie pacjenta. Przez lekarzy ceniona jest właśnie za to oraz za duże bezpieczeństwo, nawet w przypadku skomplikowanych zmian żylnych. Pacjenci z kolei doceniają brak bólu, nieinwazyjność zabiegu, stosunkowo niski koszt względem efektów, krótki czas zabiegu, jak również krótki czas rekonwalescencji.

Należy pamiętać o tym, że skleroterapia to zabieg medyczny, który zmniejsza ryzyko chorób żylnych i całego układu żylnego. Jego przeznaczeniem początkowo były właśnie profilaktyka i leczenie. Dopiero później zaczęto oferować skleroterapię również w salonach medycyny estetycznej.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Przeciwskazaniem do zabiegu jest:

 • miażdżyca tętnic kończyn dolnych
 • choroby serca
 • alergia na środki sklerotyzują
 • ostra zakrzepica żylna
 • paraliż, brak możliwości samodzielnego poruszania nogami i chodzenia

Ewentualne powikłania po skleroterapii to zapalenia żył, alergia, przebarwienia.

Polecany artykuł:

Metody LECZENIA ŻYLAKÓW