Lepsze niż drenaż limfatyczny. Szukaj w kosmetykach tej rośliny, a pozbędziesz się cellulitu

2023-12-04 12:40

Gotu kola - brzmi dość dziwnie, ale zdecydowanie warto szukać kosmetyków posiadających w składzie tę roślinę. Można ją znaleźć również pod nazwą wąkroty lub wąkrotki azjatyckiej. Analizujemy jej lecznicze działanie w odniesieniu do pielęgnacji skóry i walki z cellulitem.

Lepsze niż drenaż limfatyczny. Szukaj w kosmetykach tej rośliny, a pozbędziesz się cellulitu
Autor: Fot. Getty Images

Wąkrota azjatycka od wieków jest cenioną rośliną w medycynie ludowej znanej jako Arjuweda. Ma wiele zastosowań, w dużej mierze używana jest na poprawę pamięci i koncentracji. Warto jednak wspomnieć, że gotu kola wykorzystywana jest w celu utrzymania pięknego wyglądu.

Jak pozbyć się cellulitu?

Wąkrota azjatycka - wykorzystaj ją w walce z cellulitem

Specjaliści z Brazilian Center for Studies in Dermatology w Porto przeanalizowali wpływ substancji roślinnych na zwalczanie cellulitu. Jedną z nich była wspomniana wąkrota azjatycka. 

Zdaniem naukowców ekstrakt z gotu koli może być wykorzystywany w zwalczaniu cellulitu, ponieważ poprawia mikrokrążenie i działa przeciwzapalnie. Stosując krem lub maść miejscowo, należy wybierać produkty w stężeniach od 2 do 5 procent zawartości Centella asiatica, czyli wąkroty azjatyckiej.  

Kolejnym dowodem na skuteczność rośliny są badania Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Podczas podwójnej próby polegającej na analizie wpływu ekstraktu z wąkroty azjatyckiej w eksperymencie wzięło udział 80 osób.

Badania przeprowadzono w celu określenia wpływu gotu koli na rozstępy oraz cellulit. Kobiety podzielono na dwie grupy i przez 12 tygodni każda z nich stosowała zewnętrznie wręczony preparat.

Jednym było placebo, drugim krem z wyciągiem z wąkroty. Następnie porównano wyniki i okazało się, że w grupie korzystającej z wąkroty doszło do znacznie mniejszego rozwoju rozstępów niż w przypadku kobiet stosujących placebo. Natomiast inne badania wykazały, że stosowanie maści z wyciągiem gotu koli cztery razy dziennie przez okres czterech miesięcy przyczyniło się do redukcji cellulitu u 85 procent kobiet, które zdecydowały się wziąć udział w eksperymencie.

Na co jeszcze pomaga wąkrota azjatycka? Wyniki badań naukowych

Koreański badacz przeanalizował zakres działań farmakologicznych wąkrotki azjatyckiej. W kilku badaniach in vitro i in vivo wykazano potencjał terapeutyczny Centella asiatica, czyli gotu koli, w leczeniu trądziku, oparzeń, atopowego zapalenia skóry i ran.

Jak podkreśla naukowiec, w celu wspomagania leczenia miejscowego łagodnych lub umiarkowanych owrzodzeń skórnych zalecany jest krem zawierający 1 proc. wyciągu z wąkrotki. 

Gotu kola jest rośliną leczniczą a zawarte w niej triterpeny takie jak azjatykozyd, madekasozyd i ich aglikony, kwas azjatykowy i kwas madekasowy wywierają działanie terapeutyczne na choroby dermatologiczne, takie jak trądzik, oparzenia, atopowe zapalenie skóry i rany.