SŁOŃCE: jak wybrać krem chroniący przed promieniowaniem UV
Wiesz, że promienie UV szkodzą skórze, trudno jednak wyobrazić sobie lato bez delikatnej choćby opalenizny. Dlatego, by zminimalizować szkodliwe działanie promieni słonecznych, chroń skórę, smarując ją kremem z wysokim filtrem. Jak wybrać najlepszy krem przeciwsłoneczny?
O tym, że ochrona przed słońcem jest ważna, wie każdy. Ale nie każdy wie, jaki krem przeciwsłoneczny będzie dla niego najlepszy. Światło słoneczne dociera do nas m.in. w postaci promieniowania UVB i UVA. To pierwsze działa głównie na naskórek, wywołuje rumień i zmiany nowotworowe. Drugie jest jeszcze bardziej zdradliwe, bo dociera aż do skóry właściwej. Niszczy włókna kolagenu i elastyny, potęguje szkodliwe działanie promieni UVB, a także jest główną przyczyną reakcji fototoksycznych i alergii. Aby zmniejszyć szkodliwy wpływ słońca, musisz używać kosmetyków z filtrem.
Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać?
Przede wszystkim powinien on zawierać odpowiednio wysoki filtr UVB – patrz cyfra po skrócie SPF. Do niedawna oznaczenia na opakowaniach były niejednolite. U jednego producenta najwyższą wartością SPF było 60+, a u innego 100. Ponieważ wprowadzało to chaos informacyjny, w zeszłym roku Komisja Europejska ujednoliciła skalę SPF - za najwyższą wartość przyjęto 50+. Zgodnie z nowymi ustaleniami producenci nie będą mogli umieszczać na opakowaniach różnych, nie do końca prawdziwych informacji, np. o tym, że produkt zapewnia stuprocentową blokadę, bo tak doskonały system nie istnieje. Komisja zaleca, aby na opakowaniach znalazły się informacje dotyczące prawidłowego nakładania produktu oraz zasady bezpiecznego korzystania ze słońca. Wielu producentów nie zdążyło jeszcze dostosować się do nowych zaleceń Komisji, dlatego w tym sezonie znajdziemy preparaty oznakowane zarówno po nowemu, jak i po staremu.
Dobrze dobierz krem z filtrem SPV
Kosmetyk dopasuj do swojego fototypu skóry. Im jest on niższy, tym wyższej ochrony potrzebujesz.
- fototyp I - blada skóra, piegi, włosy blond lub rude, niebieskie lub zielone oczy; zawsze ulega poparzeniom, trudno się opala - filtr minimum 30
- fototyp II - jasna karnacja, włosy jasno- albo ciemnoblond, oczy niebieskie lub zielone; skóra łatwo ulega poparzeniom, trudno się opala - filtr 20
- fototyp III - karnacja lekko śniada, oczy brązowe, włosy brązowe lub ciemnoblond; skóra opala się po początkowym poparzeniu
- fototyp IV - śniada karnacja, bardzo ciemne włosy i oczy, oparzenia bardzo rzadkie; skóra opala się szybko - filtr 10
Częsta aplikacja kremu z filtrem
Kosmetyk na słońce powinien też chronić przed promieniami UVA. Duże znaczenie ma poza tym czas i sposób aplikacji preparatu. Smaruj się na kilkanaście minut przed wyjściem na słońce i ponawiaj aplikację co 2-3 godziny. Dbaj o to szczególnie, jeśli się kąpiesz - po kontakcie z wodę nawet preparaty wodoodporne tracą część swoich właściwości. I jeszcze jedno - kosmetyku naprawdę nie warto oszczędzać - skóra jest odpowiednio chroniona tylko wtedy, gdy znajduje się na niej dość gruba warstwa preparatu.
Ochrona przeciwsłoneczna dziecka
Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa na promienie UV, dlatego maluchy do trzeciego roku życia nie powinny być wystawiane na słońce. Później konieczna jest szczególnie staranna ochrona - nakrycie głowy z materiałem osłaniającym kark, koszulka i... dobry krem. Kosmetyki z filtrem nakładamy na całą skórę, nie zapominając o uszach i stopach. Najważniejsze są pierwsze cztery lata życia dziecka. Jeśli wtedy dojdzie do poparzenia, to później na skórze mogą się pojawiać niebezpieczne zmiany.
miesięcznik "Zdrowie"