Higiena intymna w ciąży. Jak dbać o higienę, gdy spodziewasz się dziecka?

2017-06-30 11:00

Do zasad higieny intymnej kobiety powinny stosować się na co dzień, szczególnie jeśli mają skłonności do częstych infekcji. Ciąża powinna jednak zdopingować do wzmożonej czujności, jeśli chodzi o dbanie o narządy rodne – pomoże to znacznie ograniczyć możliwość zakażenia.

Higiena intymna w ciąży. Jak dbać o higienę, gdy spodziewasz się dziecka?
Autor: Thinkstockphotos.com Higiena intymna w ciąży jest szczególnie ważna, ponieważ kobieta znacznie bardziej narażona jest na infekcje i zakażenia intymne. Nie należy jednak przesadzać z podmywaniem się, by nie zaburzyć naturalnej flory bakteryjnej.

Spis treści

  1. Zasady higieny intymnej w ciąży
  2. Mycie okolic intymnych w czasie ciąży
  3. Infekcje intymne w ciąży

Odpowiednia higiena intymna ma istotny wpływ na zdrowie miejsc intymnych. W czasie ciąży należy zwracać szczególną uwagę na higienę, ponieważ dużo łatwiej wtedy o infekcje, które z kolei mogą negatywnie odbić się na zdrowiu kobiety i płodu, a nawet doprowadzić do wcześniejszego porodu. Zdrowa pochwa ma odczyn kwasowy, dzięki czemu zachowana jest równowaga mikroflory bakteryjnej. Hormony ciążowe, przede wszystkim zwiększony poziom estrogenu i progesteronu powodują zmianę odczynu pochwy na zasadowy, który sprzyja rozwojowi zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Aby uniknąć alergii, bieliznę pierz w płatkach mydlanych lub porządnie płucz.

Utrzymanie dobrych nawyków dotyczących higieny intymnej i zastosowanie się do szczególnych środków ostrożności pomoże zmniejszyć ryzyko infekcji. Każdy niepokojący objaw powinien skłonić do wizyty u ginekologa. Niezwykle ważne jest również, by nie podejmować żadnego leczenia na własną rękę, ponieważ może to pogorszyć sytuację.

Zasady higieny intymnej w ciąży

Kobietom w czasie ciąży polecane jest noszenie bawełnianej i przewiewnej bielizny. Odradzane są za to obcisłe spodnie. Liczy się nie tylko wygoda, ale przede wszystkim zapobieganie wilgotności, czemu sprzyja nieprzepuszczająca powietrza bielizna. Szczególne środki ostrożności zachować należy również przy stosowaniu wkładek higienicznych. Najlepiej, żeby nie były perfumowane i miały bawełnianą powłokę. Należy też pamiętać o ich częstej wymianie, nawet do dwie godziny.

Korzystanie z publicznych toalet zawsze niesie ze sobą ryzyko i należy unikać bezpośredniego kontaktu z deską klozetową nie tylko w czasie ciąży. Można nosić ze sobą jednorazowe nakładki na toaletę lub dokładnie wyłożyć deskę papierem toaletowym czy chusteczkami.

Mycie okolic intymnych w czasie ciąży

Podczas ciąży należy myć lub podmywać rejony intymne dwa razy dziennie. Nie należy przesadzać ani z częstotliwością mycia ani z głębokością podmywania się. Pochwa oczyszcza się sama, ma też odpowiednią dla zdrowia florę bakteryjną. Intensywna irygacja może doprowadzić do wyjałowienia tej flory, co zamiast pomóc w walce ze szkodliwymi patogenami, da im większą szansę na działanie.

Należy zadbać więc przede wszystkim o pielęgnację narządów zewnętrznych. Płyn do higieny stosowany w czasie ciąży powinien mieć pH 5.5 i najlepiej jakby zawierał kwas mlekowy. Pomoże on w zachowaniu odpowiedniego odczynu zewnętrznych narządów płciowych. Przy myciu się, a przede wszystkim przy podcieraniu, należy zawsze zachować kierunek od przodu to tyłu, aby nie przenieść bakterii kałowych w okolice wejścia do pochwy. Lepiej zrezygnować z mycia się gąbką, która jest idealnym siedliskiem dla bakterii.

Woda w wannie lub pod prysznicem nie może być zbyt gorąca, ponieważ podnosi to ryzyko poronienia.

Niektórzy lekarze odradzają częste i długie kąpiele, gdyż zwiększają one możliwość zakażenia wraz z wystawieniem się na długotrwałe dostawanie się wody do pochwy. Jednak biorąc dwudziestominutową kąpiel w czystej wannie ryzyko infekcji nie jest duże. Do wycierania miejsc intymnych należy używać osobnego ręcznika. Powinien on być szybko suszony i często prany. Wilgotny ręcznik podobnie jak gąbka sprzyja rozwojowi niechcianych patogenów.

Infekcje intymne w ciąży

Czasem nawet podjęcie wszelkich środków zapobiegawczych nie uchroni przed zakażeniem. Pierwszymi objawami infekcji są zaczerwienienie, ból, swędzenie, a także obfita wydzielina o zmienionym kolorze i zapachu. Samodzielnie nie rozpoznamy jednak dobrze infekcji i nie należy stosować domowych sposobów na zaradzenie sytuacji.

Rezygnacja ze słodyczy i ograniczenie węglowodanów zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej.

Wizyta u ginekologa rozwieje nasze wątpliwości, lekarz dobierze odpowiedni sposób leczenia. Jeśli przed zajściem w ciążę często nabawiałyśmy się infekcji, należy powiedzieć o tym ginekologowi prowadzącemu ciążę, który dodatkowo może przepisać nam probiotyki dla zachowania zdrowej flory bakteryjnej oraz zalecić stosunki z prezerwatywą, które zmniejszą możliwość zarażenia partnera.