Grzybica stóp, nadmierna potliwość i trądzik. Napar z tych liści przyniesie ulgę
Latem łatwiej o niektóre nieprzyjemne dolegliwości, a wśród nich można wymienić nadmierną potliwość stóp, czy grzybicę. Można temu jednak zaradzić, stosując jeden prosty wywar i moczyć w nim stopy. Przyda się również na zwalczanie trądziku. Głównym składnikiem są liście orzecha.
O orzechu wiemy całkiem sporo. Przyrządzając sok z zielonych owoców, wspieramy układ trawienny w trakcie różnych dolegliwości. Zjadając dojrzałe sztuki, które spadają z drzew jesienią, dostarczamy do organizmu dużo białka. Jednak liście również mają sporo do zaoferowania, warto je jednak wcześniej dokładnie wypłukać.
Liście orzecha włoskiego - właściwości warte zapamiętania
Podczas upalnych dni doskwiera nam nadmierna potliwość, a jeśli ten problem dotykał nas już wcześniej, to wysokie temperatury tylko zaostrzają dolegliwość. Wraz z nią może pojawić się grzybica stóp, zwłaszcza kiedy przez wiele godzin jesteśmy zmuszeni nosić skarpetki i pełne obuwie.
Ulgę spoconym stopom i dłoniom przyniesie napar z liści orzecha włoskiego. Ta popularna w Polsce roślina ma sporo do zaoferowania. Otóż przede wszystkim działa antybakteryjnie. Wyniki badań naukowych wskazują, że świetnie radzi sobie z takimi bakteriami jak Streptococcus mutans, Streptococcus salivarius, Streptococcus sanguinis i Actinomyces viscosus, które występują w jamie ustnej.
Niestety część z nich odpowiada za rozwój próchnicy, dlatego jeśli chcemy zadbać o zęby, warto płukać jamę ustną roztworem z liści orzecha. Poza tym roślina ta stanowi cenne źródło fenoli, flawonoidów i flawonoli, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwalergicznie i przeciwzapalnie.
W drodze analiz naukowych w liściach orzecha wyodrębniono kwasy eoilochinowe 3- i 5-kawowe, kwasy 3- i 4-p-kumaroilochinowe, p-kumarowy, kwas, 3-galaktozyd kwercetyny, 3-pentozyd kwercetyny, pochodną kwercetyny 3-arabinozyd, 3-ksylozyd i 3-ramnozyd kwercetyny, które działają antyoksydacyjnie, spowalniając procesy starzenia.
Kolejną kluczową właściwością liści orzecha włoskiego jest jego silne działanie przeciwgrzybicze. Polscy naukowcy z Uniwersytetu w Siedlcach pobrali materiał z plwociny, zmian skórnych, moczu, gardła, odbytnicy i sromu, czy pochwy, w celu zbadania jak ekstrakt z liści orzecha wpływa na redukcję grzybicy wywołanej przez szczep Candida albicans. Wyniki badań wykazały, że frakcja metanolowa pochodząca z liści orzecha włoskiego cechuje się silnym działaniem przeciwgrzybiczym.
Jak wykorzystać liście orzecha włoskiego? Przygotuj napar
Napar z liści orzecha można stosować zewnętrznie na skórę, ale także wewnętrznie. Warto jednak wspomnieć, że w listkach, zwłaszcza tych starszych i rosnących najniżej może kumulować się juglon, czyli toksyczna substancja odpowiadająca za barwienie dłoni.
Niemniej deszcz dość skutecznie ją spłukuje, zatem liście ostatecznie nie są dla nas zagrożeniem. Warto jednak dokładnie je umyć, zanim zrobimy domowy napar.
Składniki:
- 20 liści orzecha włoskiego (im młodsze, tym lepsze, unikamy zdrewniałych i starych),
- 500 ml wody.
Przygotowanie:
Liście możemy posiekać drobno lub zmielić w maszynce do mięsa. Wrzucić litrowego naczynia. Zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut. Po tym czasie wlać do miski (można lekko rozcieńczyć wodą z kranu). Moczyć stopy i dłonie przez 30 minut.
Dzięki tej kuracji stopy i dłonie nie będą aż tak się pocić. Jeśli mamy problem z trądzikiem, koniecznie przygotujmy kolejną dawkę i przemywajmy twarz, dekolt, plecy, czy ramiona, na których pojawiają się niechciane krostki.
WSKAZÓWKA:Chcąc wypić napar, warto przygotować nieco lżejszą kompozycję. W tym celu wystarczą dwa lub trzy licie na szklankę wrzątku. Spożywając napar, pozbywamy się obrzęków, chronimy przed pasożytami i regulujemy ciśnienie krwi. Warto pić orzechową herbatkę także kiedy dopadnie nas biegunka.