Co zrobić, żeby się nie pocić? 5 patentów na uniknięcie plam pod pachami

2024-06-24 11:17

Dlaczego tak bardzo się pocę? To pytanie zadaje sobie niejeden z nas, gdy letnie upały dają nam się we znaki. Niekoniecznie musisz cierpieć na nadpotliwość, by uporczywe plamy pod pachami i na plecach motywowały cię do szukania ratunku. Te 5 sposobów na to, jak pocić się mniej, sprawi, że znów będziesz w pełni cieszyć się letnią pogodą.

Co zrobić, żeby się nie pocić? 5 patentów na uniknięcie plam pod pachami
Autor: Getty Images Co zrobić, żeby się nie pocić? 5 patentów na uniknięcie plam pod pachami

Pot jest czymś naturalnym. Stanowi efekt procesu regulacji temperatury przez organizm. Jednak plamy potu pod pachami oraz innych obszarach ciała mogą wyglądać nieestetycznie i potrafią skutecznie zniechęcić do korzystania z pięknej, słonecznej pogody. Nic w tym dziwnego. Powodują dyskomfort i uczucie zakłopotania. Są jednak sposoby, aby pokonać wstydliwe plamy.

Dlaczego tak bardzo się pocę?

Pocenie się to konieczny dla naszego zdrowia proces, jaki zachodzi w organizmie. Co więcej, ciekawostką jest, że pot sam w sobie nie ma zapachu. Dopiero po kontakcie z bakteriami obecnymi na powierzchni skóry zaczyna wydzielać się nieprzyjemna woń.

– Po pierwsze, musimy się pocić. Pot odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia i pomaga naszemu organizmowi regulować temperaturę ciała, eliminować toksyny i utrzymywać równowagę poziomu soli – mówi Laurie Hooper, jedna z ekspertek współpracujących z marką produkującą antyperspiranty.

W formie -- Trening a typ sylwetki

Co pomaga na nadmierne pocenie się?

Choć to naturalny proces, czasami może uprzykrzać życie. Co więc zrobić, żeby zablokować pocenie się?

  1. Ogranicz jedzenie pikantnych potraw. Pocenie się może się nasilać po spożyciu pikantnych dań. Nasze ciało reaguje na ostre jedzenie w taki sam sposób, w jaki radzi sobie z wysokimi temperaturami. Podobnie działa kawa - jeśli za oknem jest upał, lepiej z niej zrezygnować, bowiem napój ten także będzie nasilał pocenie się.
  2. Zacznij się ruszać. Ruch fizyczny wyzwala pot, ale i reguluje stres. Zatem jeśli chcesz pocić się mniej, przeznacz godzinę dziennie na to, aby wypocić się uprawiając aktywność fizyczną. Zastrzyk endorfin obniża poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres, a tym samym niweluje niepożądane skutki uboczne mu towarzyszące, w tym nadpotliwość.
  3. Ubieraj się stosownie do temperatury za oknem. W upalne dni wybieraj przewiewne ubrania, które przepuszczają powietrze. Luźne ubrania wykonane z oddychającego materiału, który umożliwi przepływ powietrza wokół ciała sprawią, że będziesz czuć się bardziej komfortowo.
  4. Wybierz sprawdzony antyperspirant. Gdy za oknem upał, zwykły dezodorant może nie wystarczyć. Wybieraj sprawdzone antyperspiranty, które będą blokowały wydzielanie potu. Najlepiej sprawdzą się te, które zawierają 12 proc. lub więcej chlorku glinu, ponieważ jest to kluczowy składnik do walki z poceniem się. 
  5. Zatroszcz się o relaks i spokój, zredukuj stres. Stresowanie się plamami potu może nasilać ten problem. Ogranicz wszystkie czynniki wyzwalające reakcje stresowe i ciesz się każdą chwilą lata. Każdy z nas się poci i jest to naturalne, pogódź się z tym i zadbaj o swój komfort psychiczny. Świetnym sposobem na rozładowanie napięcia i pokonanie gorących temperatur są chłodne kąpiele. Korzystaj z nich jak najczęściej.

Jeśli powyższe metody zawodzą, być może borykasz się z nadpotliwością. Jeśli tak jest, skontaktuj się ze swoim lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie.