Co robić, gdy SKÓRA staje się wyjątkowo WRAŻLIWA

2019-03-15 11:46

Skóra po kąpieli robi się napięta i sucha? Czasem swędzi i piecze? A może masz skłonność do pękających naczynek? Nie martw się! To nie choroba, tylko sygnał, że skóra potrzebuje troski. Wrażliwa skóra wymaga specjalnej pielęgnacji.

Co robić, gdy SKÓRA staje się wyjątkowo WRAŻLIWA
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Chroń skórę wrażliwą
  2. Nawilżaj skórę wrażliwą
  3. Wzmacniaj skórę wrażliwą

Skóra musi znosić działanie słońca, wiatru, deszczu. Powoduje to zmiany w strukturze naskórka, przez co nie może się on właściwie odnawiać. Problem pogłębia nieodpowiednia pielęgnacja, która uszkadza barierę ochronną. Wszystko to sprawia, że skóra staje się nadwrażliwa.

Chroń skórę wrażliwą

Jeśli skóra źle reaguje na wodę, wiatr, nowe kosmetyki, bywa przesuszona, napięta lub przekrwiona po zjedzeniu gorącego posiłku - można przyjąć, że jest wrażliwa. Najprościej sprawdzić to za pomocą testu dermograficznego (patrz ramka obok). Wrażliwą skórę można odziedziczyć. Zwykle dotyczy to osób o kremowobiałej karnacji i jasnych oczach.Jeśli masz taki problem, przede wszystkim chroń skórę przed podrażnieniami. Używaj do mycia delikatnego mydła dla dzieci, wybieraj kosmetyki dla alergików, bo nie zawierają substancji drażniących. I dbaj o relaks, bo zmęczenie czy stres bardzo uwrażliwiają skórę.

Nawilżaj skórę wrażliwą

Odwodniona skóra to prawdziwy powód do zmartwienia. Szybciej widać na niej upływający czas, jest też podatniejsza na choroby skóry. Skóra normalna wytwarza odpowiednią ilość lipidów, czyli substancji tłuszczowych, które są spoiwem dla poszczególnych komórek. Gdy skóra jest sucha, ma za mało lipidów, a wtedy łuszczy się, jest szorstka i mało elastyczna. Osoby z suchą cerą muszą przynajmniej 2 razy dziennie stosować krem nawilżający i już po 20. roku życia używać pod oczy kremu przeciwzmarszczkowego. Powinny też pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Dodatkowo można stosować nawilżanie od wewnątrz, czyli przyjmować suplementy diety, np. kapsułki Capivit HydroControl. Raz w tygodniu dobrze zrobi skórze maseczka nawilżająca. By przechytrzyć czas, na noc należy nakładać (na twarz, szyję i dłonie) grubą warstwę kremu nawilżającego. To uchroni ją przed niepotrzebnym naprężeniem i pierzchnięciem.

Latem w ciągu dnia można spryskiwać twarz wodą mineralną lub leczniczą, np. wodą z Iwonicza Zdroju. Po opryskaniu twarzy trzeba odczekać kilka chwil, a następnie nadmiar płynu delikatnie osuszyć chusteczką.

Ważne

Skóra mężczyzny jest o ok. 16 proc. grubsza niż kobieca, zasobniejsza w kolagen, bardziej tłusta, wolniej się starzeje. Dopiero po czterdziestce nagle zaczyna tracić elastyczność i pojawiają się zmarszczki. Jest ich mniej niż u kobiet, ale bruzdy są głębsze i bardziej widoczne. Panom przysparza kłopotów np. golenie, które powoduje podrażnienia. Mężczyzna, który chce powstrzymać czas musi pozbyć się uprzedzeń i sięgnąć po odpowiednie kosmetyki.

Wzmacniaj skórę wrażliwą

Między naskórkiem a skórą właściwą znajdują się naczynia włosowate. Pod wpływem bodźców zewnętrznych, np. wiatru, naczynka gwałtownie się rozszerzają i na twarzy pojawia się silny rumieniec. Jeśli ta skłonność się utrwali, będą powstawały tzw. pajączki, czyli czerwone niteczki tuż pod skórą. Warto więc zażywać profilaktycznie rutinoskorbin lub witaminę C, które wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych. W trosce o cerę latem należy stosować kremy z wysokim filtrem, a zimą chroniące przed mrozem. Pomocne są też preparaty obkurczające, maści z arniką, mirtem, kasztanowcem czy rutyną. Wiosną i jesienią warto się wybrać do gabinetu kosmetycznego na zabieg jonoforezy, który wzmocni i obkurczy naczynka.

Zrób to koniecznie

Czy masz skórę wrażliwą?

  • Przesuwaj po skórze czysty patyczek do lodów, równomiernie go przyciskając. Pod wpływem ucisku i lekkiego drapania pojawi się biała pręga.
  • Po kilku sekundach zaczerwieni się - to efekt rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Ślad jest widoczny przez kilka minut, a później znika.
  • Jeśli skóra się nie zaczerwieni, tzn. że naczynia krwionośne reagują nieprawidłowo: zamiast się rozszerzać, zwężają się. Możesz wtedy uznać swoją skórę za wrażliwą.

miesięcznik "Zdrowie"