9 powodów, dla których warto jeździć na rowerze
Łączysz dwa w jednym - przemieszczasz się najbardziej ekologicznym środkiem lokomocji, a jednocześnie zapewniasz sobie konieczną porcję ruchu. Ale lista zalet pedałowania jest znacznie dłuższa.
Spis treści
- Dbasz o zdrowie
- Wzmacniasz mięśnie nóg
- Wzmacniasz brzucha i kręgosłupa
- Spalasz tkankę tłuszczową
- Poprawiasz inteligencję
- Zyskujesz dobry humor
- Zapobiegasz żylakom
- Dbasz o środowisko
- Oszczędzasz czas i pieniądze
Dbasz o zdrowie
Jazda na rowerze:
- obniża poziom złego cholesterolu (LDL),
- podwyższa poziom dobrego cholesterolu (HDL), dzięki czemu chroni przed miażdżycą i chorobami serca,
- reguluje poziom cukru we krwi,
- poprawia odporność i ogólną wydolność organizmu.
Podczas jazdy rowerem wzrasta sprawność układu mięśniowego, oddechowego i krwionośnego. Jazda na rowerze jest często polecana osobom, które cierpią na zmiany zwyrodnieniowe.
Wzmacniasz mięśnie nóg
Podczas jazdy zaangażowane są głównie mięśnie łydek, w nieco mniejszym stopniu pośladków i ud. Następują naprzemienne skurcze mięśni czworogłowych uda – głównych stabilizatorów stawów kolanowych, kolejno angażowane są mięśnie podudzia: piszczelowe przednie i brzuchate łydki.
Efektem tego wysiłku jest wysmuklenie nóg.
Wzmacniasz brzucha i kręgosłupa
Te mięśnie są wsparciem podczas jazdy i „trzymają” całą sylwetkę. Umożliwiają stabilizację miednicy, a ich praca wzmacnia odcinek lędźwiowy kręgosłupa i wszystkie mięśnie brzucha. Pamiętaj tylko, by mieć dobrze ustawioną kierownicę i siodełko, bo zbyt wyprostowana sylwetka skutkuje nadwerężeniem kręgosłupa.
Podczas jazdy pod górę pracują również mięśnie rąk i klatki piersiowej. Regularna jazda rowerem rzeźbi więc całą sylwetkę.
Spalasz tkankę tłuszczową
Jeżdżąc przez godzinę na rowerze, można spalić nawet do 500 kcal w zależności od tego, jaki rodzaj jazdy wybierzesz. Można jeździć, jednostajnie w umiarkowanym tempie lub ze zmieniającym się tempem oraz rodzajem terenu.
Należy pamiętać, że największe efekty osiągniesz, jeżdżąc powyżej 30 minut. Regularna jazda wspomaga też walkę z cellulitem.
Poprawiasz inteligencję
Podczas wysiłku zwiększa się dopływ krwi do mózgu, co pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć długotrwałą. Jest to duża zaleta w przypadku osób pracujących za biurkiem.
Po codziennej, porannej przejażdżce łatwiej się skupić, rozpocząć realizację obowiązków służbowych i być bardziej produktywnym. Badania Uniwersytetu w Illinois wykazały, że objętość mózgu osób, które trenują regularnie, już po 3 miesiącach ćwiczeń osiąga wartość odpowiadającą objętości mózgu osób o 3 lata młodszych.
Zyskujesz dobry humor
Podczas każdej aktywności ruchowej wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki temu poprawia się samopoczucie i zmniejsza poziom stresu.
PRZED ROZPOCZĘCIEM JAZDY trzeba rozgrzać i rozciągnąć mięśnie, a przede wszystkim dolne partie – uda, kolana, łydki, stawy skokowe i stopy.
Rozgrzewkę należy przeprowadzić zarówno przy planowanym krótkim dystansie, jak i dłuższej trasie. Pozwoli to zapobiec wszelkim nadwyrężeniom oraz kontuzjom. Jeżeli są to twoje pierwsze podejścia do roweru, to najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie ich od krótkich przejazdów (20-30 minut) kilka razy w tygodniu.
Zapobiegasz żylakom
Jazda na rowerze pobudza krążenie krwi, a naczynia krwionośne zmuszone są do intensywnej pracy. Dzięki temu wspomaga się przepływ krwi w łydkach, co zapobiega powstawaniu zastojów w żyłach i żylaków.
Dbasz o środowisko
Rower nie wydziela spalin i nie powoduje hałasu. Wybieraj drogi z dala od głównych arterii, by uniknąć wdychania spalin samochodowych.
Oszczędzasz czas i pieniądze
Jeśli w twoim grafiku nie ma miejsca na fitness klub ani inną aktywność ruchową, wybierz rower jako środek lokomocji. Sieć ścieżek rowerowych jest coraz większa. Kupno roweru to jednorazowy wydatek, ale weź pod uwagę, ile zaoszczędzasz na benzynie, ubezpieczeniu i przeglądach samochodowych czy bilecie miejskim
Polecany artykuł: