9 powodów, dla których warto jeździć na rowerze

2021-08-20 16:15

Łączysz dwa w jednym - przemieszczasz się najbardziej ekologicznym środkiem lokomocji, a jednocześnie zapewniasz sobie konieczną porcję ruchu. Ale lista zalet pedałowania jest znacznie dłuższa.

9-powodow-by-jezdzic-na-rowerze
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dbasz o zdrowie
  2. Wzmacniasz mięśnie nóg
  3. Wzmacniasz brzucha i kręgosłupa
  4. Spalasz tkankę tłuszczową
  5. Poprawiasz inteligencję
  6. Zyskujesz dobry humor
  7. Zapobiegasz żylakom
  8. Dbasz o środowisko
  9. Oszczędzasz czas i pieniądze

Dbasz o zdrowie

Jazda na rowerze:

Podczas jazdy rowerem wzrasta sprawność układu mięśniowego, oddechowego i krwionośnego. Jazda na rowerze jest często polecana osobom, które cierpią na zmiany zwyrodnieniowe.

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Wzmacniasz mięśnie nóg

Podczas jazdy zaangażowane są głównie mięśnie łydek, w nieco mniejszym stopniu pośladków i ud. Następują naprzemienne skurcze mięśni czworogłowych uda – głównych stabilizatorów stawów kolanowych, kolejno angażowane są mięśnie podudzia: piszczelowe przednie i brzuchate łydki.

Efektem tego wysiłku jest wysmuklenie nóg.

Wzmacniasz brzucha i kręgosłupa

Te mięśnie są wsparciem podczas jazdy i „trzymają” całą sylwetkę. Umożliwiają stabilizację miednicy, a ich praca wzmacnia odcinek lędźwiowy kręgosłupa i wszystkie mięśnie brzucha. Pamiętaj tylko, by mieć dobrze ustawioną kierownicę i siodełko, bo zbyt wyprostowana sylwetka skutkuje nadwerężeniem kręgosłupa.

Podczas jazdy pod górę pracują również mięśnie rąk i klatki piersiowej. Regularna jazda rowerem rzeźbi więc całą sylwetkę.

Spalasz tkankę tłuszczową

Jeżdżąc przez godzinę na rowerze, można spalić nawet do 500 kcal w zależności od tego, jaki rodzaj jazdy wybierzesz. Można jeździć, jednostajnie w umiarkowanym tempie lub ze zmieniającym się tempem oraz rodzajem terenu.

Należy pamiętać, że największe efekty osiągniesz, jeżdżąc powyżej 30 minut. Regularna jazda wspomaga też walkę z cellulitem.

Poprawiasz inteligencję

Podczas wysiłku zwiększa się dopływ krwi do mózgu, co pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć długotrwałą. Jest to duża zaleta w przypadku osób pracujących za biurkiem.

Po codziennej, porannej przejażdżce łatwiej się skupić, rozpocząć realizację obowiązków służbowych i być bardziej produktywnym. Badania Uniwersytetu w Illinois wykazały, że objętość mózgu osób, które trenują regularnie, już po 3 miesiącach ćwiczeń osiąga wartość odpowiadającą objętości mózgu osób o 3 lata młodszych.

Zyskujesz dobry humor

Podczas każdej aktywności ruchowej wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki temu poprawia się samopoczucie i zmniejsza poziom stresu.

Warto wiedzieć

PRZED ROZPOCZĘCIEM JAZDY trzeba rozgrzać i rozciągnąć mięśnie, a przede wszystkim dolne partie – uda, kolana, łydki, stawy skokowe i stopy.

Rozgrzewkę należy przeprowadzić zarówno przy planowanym krótkim dystansie, jak i dłuższej trasie. Pozwoli to zapobiec wszelkim nadwyrężeniom oraz kontuzjom. Jeżeli są to twoje pierwsze podejścia do roweru, to najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie ich od krótkich przejazdów (20-30 minut) kilka razy w tygodniu.

Zapobiegasz żylakom

Jazda na rowerze pobudza krążenie krwi, a naczynia krwionośne zmuszone są do intensywnej pracy. Dzięki temu wspomaga się przepływ krwi w łydkach, co zapobiega powstawaniu zastojów w żyłach i żylaków.

Dbasz o środowisko

Rower nie wydziela spalin i nie powoduje hałasu. Wybieraj drogi z dala od głównych arterii, by uniknąć wdychania spalin samochodowych.

Oszczędzasz czas i pieniądze

Jeśli w twoim grafiku nie ma miejsca na fitness klub ani inną aktywność ruchową, wybierz rower jako środek lokomocji. Sieć ścieżek rowerowych jest coraz większa. Kupno roweru to jednorazowy wydatek, ale weź pod uwagę, ile zaoszczędzasz na benzynie, ubezpieczeniu i przeglądach samochodowych czy bilecie miejskim

Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?

Pytanie 1 z 10
Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?