Swędząca i sucha lub zbyt tłusta skóra głowy. Jaki szampon wybrać?

2023-03-15 12:35 Materiał sponsorowany

Łupież, przetłuszczające się włosy czy ich nadmierne wypadanie. Borykasz się z którymś z tych problemów? Dowiedz się, w jaki sposób możesz się ich pozbyć i jakie kosmetyki będą pomocne w zwalczaniu uciążliwych symptomów.

Nivelazione
Autor: Farmona Nivelazione

Łupież – jak powstaje i jak można się go pozbyć?

Kiedy z naszej głowy sypią się suche, białe płatki lub na ubraniach znajdujemy żółte i tłuste kawałeczki naskórka to znak, że dopadł nas łupież. Powstaje on w momencie, gdy na skórze głowy pojawia stan zapalny, a cykl dojrzewania komórek jest znacznie przyspieszony.

Keratynocyty – czyli komórki naskórka, pokonują 4 etapy, aby dotrzeć do najbardziej zewnętrznej warstwy rogowej. Zaczynają jako komórki warstwy podstawnej, potem przechodzą do kolczystej, następnie do ziarnistej, a na koniec do rogowej, stanowiącej wierzchnią warstwę skóry, z którą mamy bezpośrednią styczność. Tego typu cykl trwa zwykle 28 dni. W przypadku łupieżu zostaje on skrócony do 7-15 dni, co powoduje, że komórki naskórka nie mają szansy przejść przez wszystkie fazy i zamiast dyskretnie się złuszczyć, przylepiają się do pozostałych warstw komórek i opadają wraz z nimi.

Widoczne na ubraniach łuski mogą pochodzić z łupieżu suchego lub tłustego, a stan zapalny, który doprowadził do zaburzeń cyklu dojrzewania komórek, wynikać może: z zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej diety lub też nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy. Kiedy nadużywamy produktów do stylizacji włosów – lakierów, pianek, gdy nie zmywamy dokładnie warstwy łoju, który zalega na głowie, wówczas tworzymy idealne środowisko dla rozwoju drożdżaków z rodzaju Malessezia furfur. Żywią się one lipidami, a skutkiem ich namnażania się jest m.in. stan zapalny i powstanie łupieżu.

Wsparciem w walce z łupieżem może okazać się właściwy szampon, taki jak np. Nivelazione Control Pure – specjalistyczny szampon dla osób dotkniętych uporczywym łupieżem. Zawiera on naturalny i multifunkcyjny składnik INCI Sodium Caproyl, który usuwa nie tylko objawy, ale i przyczynę łupieżu. Zaletą szamponu Nivelazione jest to, że likwiduje nadmiar sebum (pożywka dla drożdżaków), koi podrażnioną skórę głowy oraz oczyszcza ją dzięki zawartości kwasu mlekowego. Uspokojona szamponem skóra, pozbawiona martwych warstw naskórka oraz nadmiaru łoju, wycisza się i regeneruje. Dzięki temu znikają najbardziej dokuczliwe objawy łupieżu takie jak: świąd skóry czy jej łuszczenie się.

Nivelazione
Autor: Farmona Nivelazione Nivelazione Specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy

Łuszczyca. Co robić?

Łuszczyca owłosionej skóry głowy charakteryzuje się zmianami rumieniowymi, które pokryte są srebrno-białymi łuskami i którym towarzyszy świąd. Może obejmować całą powierzchnię głowy albo ograniczyć się jedynie do potylicy. Występuje też w postaci porozrzucanych na głowie placków. Ze względu na to, że nie są znane przyczyny pojawienia się łuszczycy, istotne jest skupienie się na odpowiedniej pielęgnacji skóry, aby nie dopuszczać do jej nawrotów.

Większość zmian łuszczycowych utrzymuje się m.in. dlatego, że jest ciągle rozdrapywana. Trudno jednak się nie drapać, gdy odczuwamy uporczywy świąd. Co można zrobić w takiej sytuacji? Zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry głowy sięgając np. po Ultradelikatny szampon specjalistyczny Nivelazione przeznaczony do pielęgnacji włosów oraz skóry z łuszczycą i AZS, który zawiera kojącą alantoinę oraz łagodzący podrażnienia pantenol. W szamponie zawarty jest także unikalny Bio-Balance Complex, łagodzący uczucie pieczenia i swędzenia. Aloes to kolejny składnik tego szamponu, który jest ratunkiem przy łuszczycowych dolegliwościach. Nawilża i zmiękcza naskórek, dzięki czemu spowalnia powstawanie łuski. Dzięki zbalansowanej recepturze szampon delikatnie myje i nie zaburza równowagi hydrolipidowej skóry głowy.

Nivelazione
Autor: Farmona Nivelazione Nivelazione Ultradelikatny szampon specjalistyczny do pielęgnacji włosów oraz skóry z łuszczycą i AZS

Przetłuszczająca się skóra głowy. Jakie kosmetyki mogą być pomocne?

Przetłuszczające się włosy to skutek nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Zalegający łój łatwo staje się wtedy pożywką dla bakterii, a to z kolei prowadzi do rozwinięcia stanu zapalnego. Czy w takim razie dobrą radą jest usuwać całkowicie sebum, aby pozbyć się problemu? Absolutnie nie. Skóra dostałaby wtedy sygnał, że brakuje jej sebum, które stanowi jedną z barier ochronnych i dobroczynnie wpływa na jej nawilżenie. W związku z tym zaczęłaby go produkować jeszcze więcej, czego efektem byłyby jeszcze bardziej przetłuszczone włosy.

Jak zatem prawidłowo pielęgnować przetłuszczającą się skórę głowy? Należy przede wszystkim ją ukoić i wyciszyć, a także odpowiednio nawilżyć, np. przy pomocy specjalistycznego szamponu. W Dermatologicznym szamponie normalizującym Nivelazione składnikami, które przywracają skórze równowagę, są niacynamid oraz biokompleks prebiotyczny. W kosmetyku tym znajduje się także cynk, który zmniejsza przetłuszczanie się włosów oraz kwas salicylowy, działający oczyszczająco. Taki dobór składników daje szansę na unormowanie stanu skóry głowy i likwidację jej nadmiernego przetłuszczania się.

Przy przetłuszczających się włosach, oprócz dobrego szamponu, konieczne jest też przestrzeganie kilku zasad pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy unikać stosowania gorącej wody oraz zapomnieć o intensywnym masażu podczas mycia, bo to pobudza do pracy gruczoły łojowe. Nie wolno suszyć włosów zbyt ciepłym powietrzem i zbyt mocno trzeć głowy ręcznikiem. W ciągu dnia warto unikać dotykania włosów i skóry głowy. Należy też zrezygnować z regularnego używania suchych szamponów (można używać sporadycznie).

Nivelazione
Autor: Farmona Nivelazione Nivelazione Dermatologiczny szampon normalizujący dla osób dotkniętych uporczywym łojotokiem i przetłuszczaniem włosów

Nadmierne wypadanie włosów. Problem nie tylko estetyczny.

Każdego dnia wypada nam około 100 włosów. Jeśli ta liczba się zwiększa i znajdujemy je na ubraniach, kanapie czy umywalce to znak, że dzieje się coś niedobrego. Przyczyny wypadania włosów mogą być różne – od zaburzeń hormonalnych po niewłaściwą pielęgnację skóry głowy. W niektórych przypadkach zaburzony zostaje cykl włosowy lub dochodzi do niedoboru substancji odżywczych niezbędnych do zdrowego wzrostu włosów.

Jeśli zmagamy się z tego typu problemem, dobrze jest sięgnąć po Trychologiczny szampon przeciw wypadaniu włosów marki Nivelazione. Zawarta w nim kofeina potrafi przenikać barierę skórną, dzięki czemu stymuluje wzrost włosów i poprawia ich kondycję. Tym samym zapobiega ich wypadaniu. Z kolei znajdujący się w szamponie niacynamid dodatnio wpływa na regenerację skóry głowy, co przekłada się na lepszy stan i wygląd włosów.

Trychologiczny szampon przeciw wypadaniu włosów Nivelazione wpływa również na wydłużenie cyklu życia włosa. Warto wiedzieć, że włosy przechodzą przez 3 cykle: anagen, katagen, telogen. Jeśli którakolwiek z faz zostanie skrócona, wówczas włosy wypadają szybciej. Temu zjawisku przeciwdziała składnik szamponu Biokompleks Pro-Hair Booster, jak również znajdująca się w nim biotyna. Dzięki regularnemu używaniu tego produktu, włosy są w lepszej kondycji i przestają nadmiernie wypadać. Trychologiczny szampon przeciw wypadaniu włosów Nivelazione jest zatem idealny dla osób, które mają cienkie, delikatne, skłonne do łamania się włosy lub dla tych, którzy zmagają się z przerzedzoną fryzurą.

Nivelazione
Autor: Farmona Nivelazione Nivelazione Trychologiczny szampon przeciw wypadaniu włosów