Skuteczny i bezpieczny krem z filtrem. Jak go wybrać?

2023-05-11 10:07 Materiał sponsorowany

Kremy przeciwsłoneczne mają za zadanie ochronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zapobiegają starzeniu się skóry, powstawaniu przebarwień, oparzeniom, a także powstawaniu nowotworów. Czy jednak każdy krem z filtrem jest bezpieczny dla zdrowia? Jak wybrać dobre kosmetyki przeciwsłoneczne?

krem przeciwsłoneczny
Autor: Getty Images

Szkodliwe związki, jakie znajdziesz w kremie z filtrem

Do wielu kosmetyków producenci dodają tzw. filtry przenikające, czyli takie, które dostają się do ustroju poprzez naskórek. Wiele zawartych w nich składników, zwłaszcza przy regularnym stosowaniu produktu, wpływa negatywnie na ludzki organizm:

  • wywołując reakcje alergiczne;
  • zaburzając funkcjonowanie gospodarki hormonalnej;wpływając na płód u kobiet w ciąży (poprzez wywołanie wcześniejszego porodu lub przyczynianie się do mniejszej albo nadmiernie wysokiej masy urodzeniowej dziecka);
  • zwiększając ryzyko wystąpienia nowotworu piersi oraz endometriozy.

Szczególnie dużo niepokojących doniesień dotyczy substancji o nazwie oxybenzone, który występuje w składzie również jako benzofenon-3 lub BP-3. Z kolei Octinoxate może powodować alergie po ekspozycji na światło ultrafioletowe. Modyfikuje też wydzielanie hormonów przez tarczycę. Za reakcje alergiczne jest odpowiedzialny także homosalate oraz octocrylene. Badacze przypisują działanie alergiczne substancji pod nazwą avobenzone, która w dodatku zaburza pracę układu endokrynologicznego, blokując wydzielanie testosteronu u chłopców.

Okazuje się, że substancje zawarte w kremach z filtrem przeciwsłonecznym wcale nie rozkładają się tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. Wyniki badań przeprowadzonych w 2019 i 2020 r. potwierdziły, że składniki takie, jak oxybenzone, octisalate czy octocrylene pozostają obecne w ustroju nawet przez kilka tygodni. Można je wykryć także w mleku matki i próbkach moczu.

Składniki zapachowe – bezpieczne czy nie?

Wiele kremów z filtrem zawiera składniki zapachowe. Ich zadaniem jest m.in. zamaskowanie zapachu komponentów chemicznych. Nie można jednak zapominać, że również substancje aromatyzujące nie są obojętne dla zdrowia. Wiele z nich to silne alergeny, które w kontakcie z promieniowaniem UV mogą wywołać reakcję uczuleniową.

Jeśli szukasz dobrego kremu z filtrem UV, upewnij się, że nie zawiera on kompozycji zapachowych.

Derma
Autor: materiały prasowe

Ile powinien kosztować dobry krem z filtrem?

Warto zdawać sobie sprawę, że nie da się kupić dobrego kremu z filtrem UV za kilka czy kilkanaście złotych. Oczywiście dostępne są produkty w niskiej cenie, ale jakość zastosowanych składników i ich bezpieczeństwo dla zdrowia będą pozostawiały wiele do życzenia. Wyprodukowanie kosmetyku przeciwsłonecznego, który będzie jednocześnie skuteczny i bezpieczny kosztuje więcej niż stworzenie żelu pod prysznic czy preparatu do pielęgnacji skóry z uwagi na większą złożoność tego typu produktu.

Jak wybrać dobry krem z filtrem?

Samodzielne analizowanie składu kremu z filtrem UV to duże wyzwanie. Producenci często zamiennie posługują się nazwami chemicznymi związków oraz określeniami handlowymi, co dodatkowo utrudnia rzetelną ocenę bezpieczeństwa produktu.

Dlatego weryfikację najlepiej zostawić profesjonalistom. Na szczęście na rynku funkcjonują organizacje o zasięgu międzynarodowym, które postawiły sobie za cel ocenę bezpieczeństwa produktów. AllergyCertified poddaje analizowane kosmetyki wnikliwym badaniom na obecność:

  • składników zapachowych;
  • barwników i innych alergenów;
  • substancji niebezpiecznych dla zdrowia, w tym filtrów przenikających mogących zaburzać gospodarkę hormonalną.

Logo organizacji AllergyCertified na produkcie jest gwarancją bezpieczeństwa dla zdrowia i dla alergików. Potwierdza, że produkt jest hipoalergiczny, bezzapachowy, wolny od alergenów, filtrów przenikających i innych substancji, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną . Z kolei francuski ECOCERT certyfikuje kosmetyki naturalne i organiczne.

Dlaczego warto wybierać kosmetyki przeciwsłoneczne Derma Sun?

Na tle dziesiątek kremów z filtrami, które można znaleźć w drogeriach czy sklepach internetowych, wyróżniają się kosmetyki przeciwsłoneczne Derma stworzone, aby w bezpieczny dla zdrowia sposób chronić przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Są one certyfikowane, hipoalergiczne i pozbawione składników zapachowych. Dodatkowo kryją się w nich substancje pielęgnujące skórę, takie jak ekstrakt z aloesu, witamina E, roślinna gliceryna, kwas hialuronowy i oleje roślinne. Zawierają bezpieczne dla zdrowia filtry fizyczne (mineralne) i nieprzenikające bezpieczne filtry syntetyczne. Cechują się wysoką wodoodpornością, więc doskonale sprawdzą się podczas upalnych dni.

Linia kosmetyków Derma Sun została zaaprobowana przez wiele międzynarodowych organizacji, w tym AllergyCertified, Astma-Allergy Nordic, Nordic Swan Ecolabel, a krem Derma Baby SPF 30 także przez ECOCERT. Produkty przeciwsłoneczne Derma są nie tylko bezpieczne dla człowieka, ale także dla środowiska naturalnego, w tym raf koralowych.

Dla dzieci od pierwszych dni życia oraz kobiet w ciąży idealny jest krem mineralny Derma Baby SPF 30. Kosmetyk jest w 100 procentach naturalny, bezpieczny dla zdrowia, wodoodporny, bezzapachowy, a także wolny od niebezpiecznych barwników, konserwantów i filtrów przenikających. Krem jest doskonały także dla osób ze skłonnościami do alergii oraz cierpiącymi na AZS.

Derma Baby
Autor: materiały prasowe DERMA SunLotion 30 Baby

Do bezpiecznej i skutecznej ochrony przeciwsłonecznej delikatnej skóry twarzy doskonale sprawdzi się krem Derma SPF 50 Anti-Age ze składnikami przeciwdziałającymi starzeniu się skóry oraz zwiększającymi jej elastyczność. W kosmetyku kryje się m.in. kwas hialuronowy i Pentavitin. Krem jest idealny także do stosowania pod makijaż. Podobnie jak inne kosmetyki przeciwsłoneczne Derma jest bezzapachowy, certyfikowany, wolny od filtrów przenikających.

Derma
Autor: materiały prasowe Derma Face Sun Lotion SPF50 50 ml

Doskonałą ochronę przeciwsłoneczną całego ciała zapewni balsam Derma SPF 30 zawierający wyłącznie certyfikowane, nieprzenikające filtry chemiczne, a jednocześnie składniki nawilżające skórę.

Derma
Autor: materiały prasowe Derma Sun Lotion SPF30 200 ml

Z myślą o zdrowiu swoim i swojego dziecka na kosmetykach z filtrami nie warto oszczędzać. Dobry krem przeciwsłoneczny to gwarancja bezpieczeństwa dla zdrowia i skutecznej ochrony przed szerokim spektrum promieniowania UVA oraz UVB.

Kosmetyki przeciwsłoneczne Derma są dostępne w sklepie www.4organic.pl i w największych drogeriach w Polsce.