Sposób na dłonie. Jak zadbać o ich kondycję jesienią i zimą

2023-10-26 14:14

Skóra dłoni należy do tych stref ciała, które najszybciej tracą kondycję i zdradzają upływ czasu. I chociaż nasze ręce potrafią wiele zdziałać, to przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych nie potrafią się same obronić. Sprawdź, jak dbać o skórę dłoni, aby nawet w sezonie jesienno-zimowym pozostała nawilżona, gładka i jędrna.

krem
Autor: materiały prasowe

Skóra dłoni charakteryzuje się niewielką liczbą gruczołów łojowych i jest cieńsza niż na innych partiach ciała co sprawia, że bardzo łatwo i szybko ulega przesuszeniu oraz podrażnieniu. Co więcej, w okresie jesienno-zimowym skóra dłoni jest narażona nie tylko na działanie słońca, ale także mrozu i zimnego wiatru. Jak więc zadbać o skórę rąk, aby zachować ją w dobrej kondycji? 

Kluczowa jest właściwa i regularna pielęgnacja, której fundamentem jest ukojenie istniejących podrażnień, wzmocnienie warstwy hydro-lipidowej i wsparcie regeneracji.

1.     #SKINBARRIER zawsze na czasie!

Wzmocnienie płaszcza hydro-lipidowego, aby ograniczyć parowanie wody z zewnętrznych warstw naskórka i wzmocnić ochronę skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych to podstawa pielęgnacji rąk! Nawilżenie to jednak nie wszystko. Skóra dłoni potrzebuje lipidów i kosmetyków, które działają także okluzyjnie, otulając ręce niczym ochronną kołderką! W składach szukaj składników o działaniu okluzyjnym, takich jak olej parafinowy, wazelina, czy bogate w lipidy oleje i masła roślinne. Znajdziecie je m.in. w Nawilżająco-regenerującym kremie-masce z Kuracji Parafinowej SHEHAND czy w Bogatym, regenerującym kremie do rąk i paznokci od BodyBoom.

2.     Odpowiednie nawilżenie – must have pielęgnacji

Twoja skóra rąk stała się matowa, szorstka, spierzchnięta? Nawilżenie to kluczowy element pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w szczególności dotyczy to łatwo przesuszającej się skóry dłoni. Odpowiedni poziom nawilżenia pomogą przywrócić składniki wiążące wodę w naskórku i chroniące przed transepidermalną utratą wody (TEWL), takie jak kwas hialuronowy, mocznik lub kwas mlekowy w niskim stężeniu. Skutecznymi nawilżaczami są także gliceryna i trehaloza, która dodatkowo działa regeneracyjnie na komórki.

3.     Przyspieszenie regeneracji i ukojenie podrażnień

Szorstka, popękana i spierzchnięta skóra dłoni wymaga intensywnej regeneracji. Tutaj krem do rąk to zbyt mało, dlatego warto uzupełnić pielęgnację o odpowiednio dobrane maski do rąk. Ich silnie skoncentrowane formuły regenerują i stymulują odnowę przywracając skórze miękkość, gładkość i jędrność. W ich składach powinny się znaleźć również substancje aktywne o działaniu kojącym i łagodzącym, np. alantoina, D-panthenol czy aloes. W bogatej formule Złotej zmiękczającej maski do rąk Golden Luxury od SHEHAND ukryto zarówno kojący kompleks alantoiny i D-panthenolu, jak i nawilżające złoto koloidalne, roślinny kolagen, mocznik oraz stymulujące peptydy.

4.     Peelingi do rąk – uzupełnienie pielęgnacji

Zwykle pomijany, a to właśnie dzięki złuszczeniu martwych komórek naskórka skóra w pełni wykorzysta potencjał składników aktywnych zawartych w kremach czy maskach. Wybierajcie formuły peelingów do rąk wzbogacone o składniki kondycjonujące skórę, np. oleje i masła roślinne. To pozwoli zadbać o dłoni już na etapie złuszczania.

O czym jeszcze trzeba pamiętać pielęgnując skórę rąk?

  • Myjąc ręce unikajcie kosmetyków z silnymi detergentami, które mogą podrażniać skórę. Postawcie na delikatne formuły, bez SLS-ów.
  • Gorąca woda rozpuszcza ochronny płaszcz lipidowy naskórka, dlatego do mycia rąk zamiast gorącej wody używajcie ciepłej.
  • Po umyciu rąk smarujcie je odpowiednim kremem. Dzięki niemu uzupełnicie niedobory nawilżenia, jakie pojawiają się na skórze i wzmocnicie jej warstwę lipidową, chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Stosujcie regularnie maski do rąk – silna dawna składników odżywczych i stymulujących regenerację spowolni procesy starzenia i pozytywnie wpłynie na ogólną kondycję skóry.
  • Wychodząc na zewnątrz, nawet gdy nie ma siarczystych mrozów – pamiętajcie o rękawiczkach!