Skóra niemowlaka jest szczególnie delikatna. Jak o nią zadbać od pierwszych dni życia?
Skóra niemowląt jest delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Na co zwrócić szczególną uwagę jako rodzic? Jak o nią dbać podczas kąpieli? Czym jest mikrobiom skóry i dlaczego ważne jest utrzymanie jego równowagi?

Skóra sucha, alergia czy atopowe zapalenie skóry – jak je odróżnić?
Na skórze niemowląt mogą pojawić się różnorodne zmiany, które niepokoją rodziców i skłaniają do wizyty u lekarza. Atopowe zapalenie skóry (AZS) charakteryzuje się suchą, zaczerwienioną i łuszczącą się skórą. Dodatkowo pojawia się silny i uporczywy świąd, który powoduje u dziecka rozdrażnienie i niepokój. W okresie niemowlęcym zmiany zlokalizowane są głównie na policzkach, skórze głowy, tułowiu, a także na dłoniach i stopach. Zmiany skórne towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry utrzymują się przez dłuższy czas i nie znikają samoistnie.
Główną przyczyną AZS są czynniki genetyczne, immunologiczne, zaburzenia bariery naskórkowej, zaburzenia mikrobiomu oraz czynniki środowiskowe (stres, sposób odżywiania, infekcje, dym papierosowy, smog). Ponieważ jedną z przyczyn powstania AZS jest przyczyna genetyczna, bardzo ważna jest profilaktyka i edukacja samych rodziców – mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, dermatolog, patron medyczny programu „Rodziny Lipikar”

Specjalista z zakresu dermatologii i wenerologii a także specjalista alergologii.
Skóra sucha, w przeciwieństwie do atopowej, po odpowiedniej pielęgnacji staje się nawilżona i odżywiona. Uczucie suchości i zaczerwienienie mijają.
Niemowlęta często zmagają się również z alergią skórną, która najczęściej wywołana jest przez alergeny pokarmowe lub kontaktowe. W zależności od typu alergii skórnej, postać objawów może być różna, jednak do najczęstszych należą: pokrzywka na niewielkim lub bardziej rozległym obszarze skóry, wysypka, wyprysk i zaczerwienienie skóry. Pokrzywka w większości przypadków szybko znika, nie pozostawiając na skórze żadnych śladów.
Pielęgnacja niemowlęcej skóry
Skóra niemowląt nie jest jeszcze w pełni dojrzała, dlatego wymaga delikatnej i odpowiednio dobranej pielęgnacji. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków może mieć na nią negatywny wpływ. Przy wyborze produktów warto zwrócić uwagę czy posiadają certyfikat Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) lub rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Do pielęgnacji wrażliwej i skłonnej do alergii skóry niemowląt najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki hipoalergiczne, które są delikatne i nie uczulają. W ich składzie powinny znaleźć się naturalne oleje np. olej ze słodkich migdałów czy olej jojoba, masła np. masło shea oraz roślinne wyciągi np. z rumianku. Kosmetyki dla dzieci nie powinny w składzie zawierać SLS, SLES i produktów pochodzących z destylacji ropy naftowej. Produkty z gamy Lipikar zapewniają natychmiastowe ukojenie, działają przeciwświądowo, zmniejszają suchość skóry. Polecane są do pielęgnacji skóry niemowląt już od pierwszych dni życia.

Jak powinna wyglądać kąpiel?
Regularne rytuały pielęgnacyjne pomagają nawiązać jeszcze większą więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Kąpiel, głaskanie, kremowanie, przytulanie czy delikatny masaż sprawiają, że maluch staje się spokojniejszy, czuje się bezpiecznie i komfortowo. Jak zatem powinna wyglądać wieczorna kąpiel dziecka? Temperatura panująca w pomieszczeniu powinna wynosić 24-25 stopni Celsjusza, a temperatura wody najlepiej by była zbliżona do temperatury ciała dziecka. W pierwszych tygodniach życia kąpiel powinna trwać nie dłużej niż trzy minuty. Kluczową rolę odgrywają produkty myjące. Do kąpieli niemowląt najlepiej używać płynnych środków myjących. Składnikiem niektórych z nich są emolienty, które posiadają właściwości natłuszczające.
W każdym wieku powinno się stosować do pielęgnacji emolienty, które poprawiają nawilżenie i natłuszczenie skóry jak również mikrobiom. Kąpiele powinny być krótkie, w ciepłej, a nie gorącej wodzie, dziecko powinno się osuszać delikatnym ręcznikiem a następnie poprzez zabawę smarować odpowiednimi balsamami i kremami z tej samej firmy dermokosmetycznej – dodaje profesor Zegarska.
Do kąpieli doskonale sprawdzą się kremy myjące, przeznaczone do pielęgnacji noworodków, niemowląt, dorosłych i dzieci ze skórą skłonną do alergii. Tego typu produkty łagodzą podrażnienia i zmniejszają swędzenie skóry. Natomiast po wieczornej kąpieli na delikatną dziecięcą skórę warto zastosować balsam, który ukoi podrażnioną skórę i wesprze jej regenerację.
Jak dbać o mikrobiom skóry?
Skóra to największy narząd człowieka, który stanowi pierwszą linię obrony przeciwko patogenom, a także przetwarza informacje ze świata zewnętrznego. Skóra stanowi barierę odpornościową, którą wspierają mikroorganizmy ją zasiedlające. Mikrobiom, zwany również mikrobiotą, to złożony ekosystem, w skład którego wchodzą bakterie, wirusy i grzyby. Prawidłowy skład mikrobioty gwarantuje, że skóra niemowlęcia będzie zdrowa. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek zaburzeń, kondycja skóry słabnie. By zadbać o mikrobiom, należy zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację. Dermokosmetyki La Roche-Posay z gamy Lipikar, dzięki innowacyjnej kombinacji składników aktywnych, pozwalają na przywrócenie i wzmocnienie równowagi mikrobiomu skóry. Lipikar balsam AP+M przywraca równowagę mikrobiomu, łagodzi swędzenie, natychmiastowo koi i regeneruje. Odżywia skórę i przywraca jej naturalną barierę ochronną. Balsam najlepiej nakładać raz na dobę na ciało i twarz dziecka. By uzyskać jeszcze lepsze rezultaty balsam AP+M warto stosować z kremem myjącym Lipikar Syndet AP+. Oba te produkty posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Program „Rodziny Lipikar” La Roche-Posay
Marka La Roche-Posay za cel stawia sobie poprawę jakości życia konsumentów. W ramach programu Rodziny Lipikar La Roche-Posay przez lata zapewnia uczestnikom wsparcie ekspertów zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także poprzez zapas produktów z gamy Lipikar AP+ do skóry suchej i skłonnej do atopii. W 2022 roku miała miejsce już siódma edycja programu.
