Skóra niemowlaka jest szczególnie delikatna. Jak o nią zadbać od pierwszych dni życia?

2023-01-12 16:13 Materiał sponsorowany

Skóra niemowląt jest delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Na co zwrócić szczególną uwagę jako rodzic? Jak o nią dbać podczas kąpieli? Czym jest mikrobiom skóry i dlaczego ważne jest utrzymanie jego równowagi?

Niemowlę pielęgnacja skóry
Autor: Getty Images

Skóra sucha, alergia czy atopowe zapalenie skóry – jak je odróżnić?

Na skórze niemowląt mogą pojawić się różnorodne zmiany, które niepokoją rodziców i skłaniają do wizyty u lekarza. Atopowe zapalenie skóry (AZS) charakteryzuje się suchą, zaczerwienioną i łuszczącą się skórą. Dodatkowo pojawia się silny i uporczywy świąd, który powoduje u dziecka rozdrażnienie i niepokój. W okresie niemowlęcym zmiany zlokalizowane są głównie na policzkach, skórze głowy, tułowiu, a także na dłoniach i stopach. Zmiany skórne towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry utrzymują się przez dłuższy czas i nie znikają samoistnie.

Główną przyczyną AZS są czynniki genetyczne, immunologiczne, zaburzenia bariery naskórkowej, zaburzenia mikrobiomu oraz czynniki środowiskowe (stres, sposób odżywiania, infekcje, dym papierosowy, smog). Ponieważ jedną z przyczyn powstania AZS jest przyczyna genetyczna, bardzo ważna jest profilaktyka i edukacja samych rodziców – mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, dermatolog, patron medyczny programu „Rodziny Lipikar”

Prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska
Prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska

Specjalista z zakresu dermatologii i wenerologii a także specjalista alergologii.

Skóra sucha, w przeciwieństwie do atopowej, po odpowiedniej pielęgnacji staje się nawilżona i odżywiona. Uczucie suchości i zaczerwienienie mijają.

Niemowlęta często zmagają się również z alergią skórną, która najczęściej wywołana jest przez alergeny pokarmowe lub kontaktowe. W zależności od typu alergii skórnej, postać objawów może być różna, jednak do najczęstszych należą: pokrzywka na niewielkim lub bardziej rozległym obszarze skóry, wysypka, wyprysk i zaczerwienienie skóry. Pokrzywka w większości przypadków szybko znika, nie pozostawiając na skórze żadnych śladów.

Pielęgnacja niemowlęcej skóry

Skóra niemowląt nie jest jeszcze w pełni dojrzała, dlatego wymaga delikatnej i odpowiednio dobranej pielęgnacji. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków może mieć na nią negatywny wpływ. Przy wyborze produktów warto zwrócić uwagę czy posiadają certyfikat Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) lub rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Do pielęgnacji wrażliwej i skłonnej do alergii skóry niemowląt najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki hipoalergiczne, które są delikatne i nie uczulają. W ich składzie powinny znaleźć się naturalne oleje np. olej ze słodkich migdałów czy olej jojoba, masła np. masło shea oraz roślinne wyciągi np. z rumianku. Kosmetyki dla dzieci nie powinny w składzie zawierać SLS, SLES i produktów pochodzących z destylacji ropy naftowej. Produkty z gamy Lipikar zapewniają natychmiastowe ukojenie, działają przeciwświądowo, zmniejszają suchość skóry. Polecane są do pielęgnacji skóry niemowląt już od pierwszych dni życia.

La Roche Posay
Autor: materiały prasowe Link: Produkty gamy Lipikar

Jak powinna wyglądać kąpiel?

Regularne rytuały pielęgnacyjne pomagają nawiązać jeszcze większą więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Kąpiel, głaskanie, kremowanie, przytulanie czy delikatny masaż sprawiają, że maluch staje się spokojniejszy, czuje się bezpiecznie i komfortowo. Jak zatem powinna wyglądać wieczorna kąpiel dziecka? Temperatura panująca w pomieszczeniu powinna wynosić 24-25 stopni Celsjusza, a temperatura wody najlepiej by była zbliżona do temperatury ciała dziecka. W pierwszych tygodniach życia kąpiel powinna trwać nie dłużej niż trzy minuty. Kluczową rolę odgrywają produkty myjące. Do kąpieli niemowląt najlepiej używać płynnych środków myjących. Składnikiem niektórych z nich są emolienty, które posiadają właściwości natłuszczające.

W każdym wieku powinno się stosować do pielęgnacji emolienty, które poprawiają nawilżenie i natłuszczenie skóry jak również mikrobiom. Kąpiele powinny być krótkie, w ciepłej, a nie gorącej wodzie, dziecko powinno się osuszać delikatnym ręcznikiem a następnie poprzez zabawę smarować odpowiednimi balsamami i kremami z tej samej firmy dermokosmetycznej – dodaje profesor Zegarska.

Do kąpieli doskonale sprawdzą się kremy myjące, przeznaczone do pielęgnacji noworodków, niemowląt, dorosłych i dzieci ze skórą skłonną do alergii. Tego typu produkty łagodzą podrażnienia i zmniejszają swędzenie skóry. Natomiast po wieczornej kąpieli na delikatną dziecięcą skórę warto zastosować balsam, który ukoi podrażnioną skórę i wesprze jej regenerację.

Jak dbać o mikrobiom skóry?

Skóra to największy narząd człowieka, który stanowi pierwszą linię obrony przeciwko patogenom, a także przetwarza informacje ze świata zewnętrznego. Skóra stanowi barierę odpornościową, którą wspierają mikroorganizmy ją zasiedlające. Mikrobiom, zwany również mikrobiotą, to złożony ekosystem, w skład którego wchodzą bakterie, wirusy i grzyby. Prawidłowy skład mikrobioty gwarantuje, że skóra niemowlęcia będzie zdrowa. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek zaburzeń, kondycja skóry słabnie. By zadbać o mikrobiom, należy zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację. Dermokosmetyki La Roche-Posay z gamy Lipikar, dzięki innowacyjnej kombinacji składników aktywnych, pozwalają na przywrócenie i wzmocnienie równowagi mikrobiomu skóry. Lipikar balsam AP+M przywraca równowagę mikrobiomu, łagodzi swędzenie, natychmiastowo koi i regeneruje. Odżywia skórę i przywraca jej naturalną barierę ochronną. Balsam najlepiej nakładać raz na dobę na ciało i twarz dziecka. By uzyskać jeszcze lepsze rezultaty balsam AP+M warto stosować z kremem myjącym Lipikar Syndet AP+. Oba te produkty posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

La Roche Posay
Autor: materiały prasowe

Program „Rodziny Lipikar” La Roche-Posay

Marka La Roche-Posay za cel stawia sobie poprawę jakości życia konsumentów. W ramach programu Rodziny Lipikar La Roche-Posay przez lata zapewnia uczestnikom wsparcie ekspertów zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także poprzez zapas produktów z gamy Lipikar AP+ do skóry suchej i skłonnej do atopii. W 2022 roku miała miejsce już siódma edycja programu.

Rodzina Lipikar
Autor: materiały prasowe Rodzina Lipikar